Serdecznie zapraszamy Was na wyjątkowe spotkania z architekturą podczas IV edycji Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest, którą realizujemy we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim i Fundacją 2035.

Sercem każdej edycji DetalFestu są wykłady zaproszonych gości z całej Polski. W tym roku przygotowaliśmy dla Was cztery okazje do spotkań z pasjonatami, którzy żyją detalem na co dzień. Z pewnych źródeł wiemy, że to jeszcze nie wszystkie atrakcje, ale póki co nic więcej nie zdradzimy 😉

Wszystkie wykłady są oczywiście bezpłatne i odbywają się w Wozowni 11 Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Skłodowskiej-Curie 11). Na chwilę obecną nie przewidujemy streamingu, ani zamieszczenia wystąpień online – tym bardziej zachęcamy do uczestnictwa!

Wykłady IV edycji Festiwalu DetalFest

31.08 – czw – 18.00 – HASŁO: CZŁOWIEK – Humanizacja architektury – po co człowiek architekturze a architektura człowiekowi? – premierowy wykład Marii Nowakowskiej

OPIS: Czy istnieje jakościowa różnica między gniazdem, ulem, a naszym domem? Czy czas, gdy człowiek zaczął zamieszkiwać świat pokrywa się z momentem, gdy zaczął budować? Czy architekturę popycha do przodu tylko wizja architekta i postęp inżynieryjny? Rozwój cywilizacji człowieka był i jest powiązany z jego praktykami zamieszkania. Malowidła naskalne wskazywały pory polowań, czas rozrodu zwierząt, towarzyszyły rytuałom. Pojawienie się rolnictwa wiązało się z koniecznością tworzenia spichlerzy i zawiązania się stałego osadnictwa. Pokonanie każdego kolejnego progu rozwojowego w naszej historii przekładało się na sposób naszego bycia w świecie. Czym więc wyróżnia się budownictwo XX wieku, w którym wszyscy kiedyś mieszkaliśmy lub nadal mieszkamy? Czemu to właśnie w tym stuleciu pojawia się hasło „humanizacji architektury”? Jakie refleksje płyną z tego dla naszych codziennych praktyk? Premierowy wykład przybliża tematykę doktoratu Marii Nowakowskiej, opracowywanego pod kierunkiem dr hab. Wioletty Kazimierskiej-Jerzyk.

BIO: Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Jako Maria od Detalu / Łódzki Detal od niemal dekady opowiada z perspektywy szczegółu o architekturze i sztuce w przestrzeni miejskiej. Oprócz popularyzacji dziedzictwa fotografuje, pisze, zajmuje się ceramiką i rzeźbą.

30.09 – sb – 12.00 – BETLEJEM/WIEDEŃ – Ks. Mirosław Tosza, Stowarzyszenie Betlejem – O linii prostej bezbożnej i niemoralnej – Nie-Prosta historia z Betlejem

Historia niemal 30 letniej działalności Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie, w której osoby bezdomne i ubogie starają się odnaleźć w życiu poprzez życie duchowe, pracę terapeutyczną, życie dla innych i twórczość. Zainspirowani realizacjami Hundertwassera, który twierdził, że „linia prosta jest bezbożna i niemoralna” tworzą miejsce pełne zieleni, koloru i krzywych linii, odwiedzane przez wielu gości i mieszkańców miasta. Prowadzą mini zoo. W swoich pracowniach ceramiki i ikon wykonują rękodzieło, ze sprzedaży którego starają się utrzymywać. Chętnie angażują się w pomoc innym – m. in. wykonali ponad 1000 ikon ze spalonego dachu katedry w Sosnowcu, a dużą część pozyskanych pieniędzy przekazali na odbudowę świątyni. W 2016 roku, zainspirowani filmem „Prosta historia”, wyruszyli w 40-to dniową podróż małymi traktorkami do Lisieux we Francji a swoją odyseję nazwali „Drogą Pojednania”. Podróż swoim patronatem objął David Lynch – reżyser „Prostej historii”, a filmowcy z Camerimage towarzyszyli pielgrzymom, kręcąc materiał do filmu dokumentalnego, który ma się ukazać w przyszłym roku. Podczas swojego wystąpienia ks. Mirosław opowie o wspomnianych inicjatywach i o filozofii ich życia zawartej w powstałym 10 lat temu „Manifeście Resztek”.

BIO: Ksiądz katolicki z diecezji sosnowieckiej, społecznik, rekolekcjonista, założyciel Wspólnoty Betlejem – niezwykłego domu nawiązującego do architektury Hundertwassera i Gaudiego, tworzonego przez osoby bezdomne, uzależnione, byłych więźniów, z którymi mieszka od 25 lat. Inicjator i uczestnik wielu niezwykłych i niekonwencjonalnych inicjatyw na rzecz ubogich: m.in. pielgrzymek rowerowych do Rzymu, Grecji i Ziemi Świętej. W 2016 wraz z 4 bezdomnymi pokonał 2000 km małymi traktorkami do Lisieux we Francji; podróż swoim patronatem objął David Lynch. Laureat nagrody im. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. W swojej działalności często odwołuje się do myśli ks. Tischnera: „najpiękniejsza rzecz, jaką jeden człowiek może ofiarować drugiemu, to obudzić w nim godność i poczucie wolności”. Współautor książki „Dzisiaj w Betlejem”.

28.10 – sb – 12.00 – KRAKÓW/GALICJA – Jakub Jastrzębski, Igraszki z czasem – Szmelcownik krakowski – historia nieoczywistego detalu.

Mijamy je każdego dnia, a jednak najczęściej nie przykuwają naszego wzroku. Wiele z nich to dziś dziwaczne dynksy i wihajstry, których rola zatraciła się na przestrzeni dziejów. A jednak te niepozorne przedmioty opowiadają wiele historii, przypominając nam nie tylko o zapomnianych twórcach, ale i o tym, jak się kiedyś żyło i mieszkało w mieście. Zapraszamy na krakowski seans spirytystyczny inspirowany szmelcownikiem, czyli nieoczywistymi detalami. Spotkanie będzie okazją do snucia opowieści o dzwonkach, skrobaczkach, markizach i roletach, do wysłuchania historii zaklętych w tabliczkach wszelkiego autoramentu, podrynnikach i klapach wodociągowych. Uczestnicy dowiedz się m. in. co łączy Kraków z Adriatykiem, jakie trudnościach sprawiał Anglikom język polski oraz co właściwie można wyczytać z… kotew!

BIO: Samozwańczy łowca detali i badacz krakowskiej architektury fin de sieclu. Na co dzień pracownik Muzeum Krakowa, po godzinach współtwórca profilu „Igraszki z czasem” popularyzującego historię kamienic z przełomu XIX i XX wieku. Zajmuje się przede wszystkim krakowską secesją, twórczością Teodora Talowskiego oraz miejskiej galanterii – niedostrzegalnego detalu, który sam określa szmelcownikiem. Bez wstydu grzebie w śmieciach ratując okruchy przeszłości.

25.11 – sb – 12.00 – PORTUGALIA/POLSKA/ŁÓDŹ – Maria Nowakowska / Maria od detalu – Wyprawa błękitnym szlakiem – o kobaltowych płytkach wczoraj i dziś 

Z uwagi na niezależną od organizatora konieczność odwołania zapowiadanego wykładu Beaty Grudzieckiej o flizach w rezydencjach Sopotu, zapraszamy do wysłuchania wystąpienia o zbliżonej tematyce, dotyczącego historii kobaltowych dekoracji w architekturze Europy. Przygotowane specjalnie na okazję Festiwalu DetalFest wystąpienie będzie podróżą przez kraje i czasy, osnutą wokół błękitnej linii kobaltowej dekoracji. Podczas wykładu odwiedzimy m.in. Portugalię, Holandię, Malbork, Wilanów, Nieborów oraz… Łódź, w której w ostatnim czasie biało-błękitne dekoracje ceramiczne zyskują na popularności. Poznamy też najciekawsze albumowe opracowania dotyczące tego tematu, dostępne na co dzień dla wszystkich zainteresowanych w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

BIO: Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Jako Maria od Detalu / Łódzki Detal od niemal dekady opowiada z perspektywy szczegółu o architekturze i sztuce w przestrzeni miejskiej. Oprócz popularyzacji dziedzictwa fotografuje, pisze, zajmuje się ceramiką i rzeźbą.

Wkrótce podamy informacje na temat grudniowych wykładów!