Mili! Na rok 2025 r. przypada okrągła, 10. rocznica prowadzenia przeze mnie detalowych inicjatyw. To szczególny moment, który chciałabym świętować razem z Wami w wyjątkowy sposób.

Od kilku lat szukałam formuły, która pozwoli mi dotrzeć do szerszego grona odbiorców i wyjść poza kontekst Łodzi. Formuły przystępnej, interesującej, a przy tym intuicyjnej, nie wymagającej specjalistycznej wiedzy. Ważne było dla mnie, by budować społeczność detalistów, promując zarówno uważne patrzenie na świat, jak i troskę o los wspólnego dziedzictwa.

W końcu, na rok przed 10-leciem, znalazłam odpowiedź: Detalowy Atlas Zwierząt. Postanowiłam stworzyć ilustrowaną książkę dla dorosłych i dzieci, w której znajdą się szlaki prowadzące po 18 miastach wojewódzkich.

Z terenu każdego z nich wybiorę i ułożę trasę wycieczki łączącą kilkanaście najciekawszych, najbardziej nietypowych i zaskakujących zwierząt. Ich portretom towarzyszyć będą ciekawostki, zarówno o budynkach, jak i o symbolice.

Zależy mi na tym, by przygotować Detalowy Atlas Zwierząt jako topowy produkt, a zarazem piękne i użyteczne narzędzie, dzięki któremu będę w stanie skutecznie dotrzeć do dzieci (a poprzez to i rodziców) z tematyką dziedzictwa – mijanego codziennie lub podczas wycieczki.

Jeśli wszystko się powiedzie, drukowanej książce będą towarzyszyć work-booki do samodzielnej eksploracji miasta. Dzisiaj pragnę zaprosić Was do współtworzenia ze mną tego projektu (link do zrzutki). Wymaga on czasu, cierpliwości i Waszej wiary w to, że się powiedzie.

Na pierwszy ogień idzie zbiórka na wyjazd studyjny do Krakowa – na całe 5 dni w sierpniu. Wcześniej, w lipcu, przygotuję podobny materiał dla Łodzi, żeby zobaczyć, jakich ograniczeń czy ryzyk powinnam uniknąć na wyjeździe.

Co mogę dać Wam w zamian?

Traktuję ten projekt misyjnie (nie zarabiam na wyjazdach) i zrezygnowałam z tradycyjnych nagród rzeczowych. Dla Zrzutkowych Mecenasów opracuję specjalne cotygodniowe posty z odkryciami, którymi będę dzielić się tylko na Zrzutce. Więcej nagród przewidziane jest na Patronite. Jestem też otwarta na współpracę sponsorską i barter. Poza tym będę oczywiście publikować posty w moich otwartych mediach (Facebook, Instagram, strona www) – inwestujecie więc w budowanie powszechnej świadomości piękna architektury oraz wrażliwości, uważności na nią.

Mam nadzieję, że przekonałam Was do tematu i że jako ambasadorka detalu zdobyłam Wasze zaufanie – tutaj pozuję z maskotką Detalowego Atlasu Zwierząt – Ropuszką 🙂 Pomóżcie mi proszę dalej rosnąć, budować dobry przekaz i szczepić miłość do architektury i do naszych wspaniałych miast – niech działa #magiadetalu!