Od trzech lat mam przyjemność peregrynować po malowniczych terenach gminy Ładzice. Poznaję lokalne zabytki, dawną i współczesną zabudowę, sztukę w przestrzeni publicznej, a także to, co najbardziej charakterystyczne dla pejzażu Ładzic – przydrożne krzyże i kapliczki.

Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić Was do odbycia własnej podróży po wspomnianych atrakcjach. Obszarem naszego zainteresowania będzie teren trzech wsi – Józefowa, Stobiecka Szlacheckiego i Wierzbicy, położonej zaraz przy zjeżdzie z Autostrady Bursztynowej.

Zaprezentowany w tym folderze szlak można pokonać pieszo, rowerem albo autem – liczy ok. 6 kilometrów. Na trasie znalazły się najciekawsze kapliczki, budynki oraz przykłady małej architektury i rzeźby. Miłej drogi! Przemierzając kolejne etapy szlaku miejcie oczy szeroko otwarte – pozostawiłam po drodze kilka smaczków do samodzielnego odkrycia.

Jeśli jesteście ciekawi południowo-zachodnich terenów gminy, sięgnijcie po dwa dotychczas wydane foldery. Pierwszy z nich został poświęcony wsiom Ładzice, Radziechowice Pierwsze i Radziechowce Drugie, które reprezentuje 25 lokalizacji – od zabytkowych kościołów, przez zabudowę gospodarską, po ekscentryczną zabudowę współczesną.

Drugi folder skupia się na otulinie zalewu w Zakrzówku Szlacheckim – jednej z największych lokalnych atrakcji turystycznych. Dzięki niemu lepiej poznacie Jedlno koło Radomska i Jankowice, wyjątkowe z uwagi na występowanie na ich terenach niebanalnych rzeźb plenerowych.

Tradycyjnie dziękuję za przemiłą współpracę Mieszkańcom i Władzom Gminy Ładzice, a w szczególny sposób Sekretarz Gminy, Pani Aleksandrze Rateckiej oraz operatorowi grantów – Centrum OPUS.