Mili! Jako kierowniczka programowa Biblioteki Secesja.Archihub w Łodzi (ul. Zachodnia 76, zaraz obok wykopu PKP) mam przyjemność wraz z całym Zespołem zaprosić Was serdecznie na lipcowe wydarzenia w jej progach.

W wakacje działamy od poniedziałku do soboty w godzinach 10.30-18.30. W tym czasie możecie nie tylko brać udział w wydarzeniach, zwiedzać nasze fenomenalne wnętrza, ale także – a nawet przede wszystkim – korzystać z naszego wspaniałego księgozbioru poświęconego architekturze, wzornictwu oraz Łodzi.

UWAGA: w dniach 13 i 27.07 (soboty) biblioteka przy ul. Zachodniej 76 będzie zamknięta; można jednak spotkać się z nami w plenerze – na Pasażu Abramowskiego (13.07) lub w Parku Źródliska (27.07).

Wszystkie wydarzenia są darmowe; warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi, którą można od ręki i bezpłatnie wyrobić na miejscu.

LIPIEC:

5.07 – pt – 17.00 – Cykl olimpijski 1: Uniwersalny język sportu i znaków – piktogramy olimpijskie. – wystąpienie Szymona Frąckiewicza.

Identyfikacja wizualna igrzysk olimpijskich to szeroki temat. Symbolika najważniejszej imprezy sportowej ma bogatą historię i choć część znaków pozostaje niezmienna, to niektóre przeobrażają się z każdą edycją. Projektanci szczególnie mogą wykazać się przy temacie piktogramów symbolizujących olimpijskie dyscypliny. Wśród dotyczących ich zasad muszą wspiąć się na wyżyny kreatywności, by wyróżnić się z tłumu.

9.07 – wt – 16-18.00 – Sketch club z Patrycją Klepacz – warsztaty rysunkowe dla wszystkich stopni zaawansowania. Nowy temat: Detale architektoniczne.

12.07 – pt – 17.00 – Cykl olimpijski 2: Olimpijski panteon architektoniczny – wystąpienie Szymona Frąckiewicza.

Każda edycja igrzysk olimpijskich wiąże się nie tylko ze sportowymi emocjami, ale także z powstawaniem nowych obiektów architektonicznych i inżynieryjnych. Wiele z nich na stałe zapisało się w popkulturze i zbiorowej świadomości, a ich historia nie skończyła się na zawodach sportowych.

13.07 – sb – 11-15 – Biblioteka w plenerze – Pasaż Abramowskiego – filia przy ul. Zachodniej 76 jest zamknięta. Architektoniczne gry i zabawy.

16.07 – wt – 15-18.00 – Sketch club z Patrycją Klepacz – warsztaty rysunkowe dla wszystkich stopni zaawansowania. Kontynuacja tematu: Detale architektoniczne.

19.07 – pt – 17.00 – Cykl olimpijski 3: Paryż – miasto stworzone dla igrzysk – wystąpienie Szymona Frąckiewicza.

Igrzyska olimpijskie powracają do Paryża po dokładnie stu latach. Obiekty, na których odbędą się zmagania to architektoniczne perełki. W duchu nowej polityki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, dążącej do większej równowagi środowiskowej przy organizacji tak dużej imprezy, większość z obiektów, które będą wykorzystywane istnieje już od lat. Dużo pracy włożono jednak w ich renowację. Atutem Paryża jest też jego urbanistyka.

23.07 – wt – 16-18.00 – Sketch club z Patrycją Klepacz – warsztaty rysunkowe dla wszystkich stopni zaawansowania. Nowy temat: Gwiazdy detalu.

25.07 – czw – 17.00 – Architektura Japonii cz. I. Architektura świątyń shintoistycznych – prelekcja Doroty Dekiert.

26.07 – pt – 17.00 – 200 lat poczty w Łodzi – prelekcja Mirosława Wojalskiego.

Do czego służyły dyliżanse? Czy wiemy, co znaczyło słowo odkrytka? A kartka pocztowa? Czy filateliści mają coś wspólnego z pocztą? Gdzie się mieści w Łodzi poczta główna, kiedy ten gmach powstał? Czy jest w Łodzi ulica Pocztowa i czy przy niej jest gmach poczty (jak w każdym z innych miast)? Od kiedy nam służą w Łodzi skrzynki pocztowe? Kiedy zlikwidowano „zielone” skrzynki pocztowe? Dlaczego? Do czego służyły? Czy jeszcze możemy otrzymywać telegramy? Czy były kiedyś znaczki pocztowe pokazujące Łódź? A łodzian? Na te i inne pytania odpowie Mirosław Zbigniew Wojalski.

27.07 – sb – 11-15 – Biblioteka w plenerze – Park Źródliska – filia przy ul. Zachodniej 76 jest zamknięta.

30.07 – wt – 15-18.00 – Sketch club z Patrycją Klepacz – warsztaty rysunkowe dla wszystkich stopni zaawansowania. Kontynuacja tematu: Detale architektoniczne.

Biblioteka Secesja.Archihub, ul. Zachodnia 76 w Łodzi
secesja@biblioteka.lodz.pl, 571 553 004
https://www.facebook.com/secesja.archihub