Wspólnie z Fundacją 2035 i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Łodzi zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w działania na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami w mniejszych miastach województwa łódzkiego.

Konkrety:

W mniejszych ośrodkach znaleźć można wiele interesujących zabytków, zarówno w obszarze architektury, jak i sztuki w przestrzeni publicznej. Niestety, duża część z nich nie jest objęta żadną formą ochrony – można więc je bezkarnie zniszczyć. Dziedzictwo mniejszych miast – zwłaszcza XX-wieczne, świeckie – cieszy się zazwyczaj mniejszą uwagą badaczy i popularyzatorów, niż zabytki stolicy województwa.

Postanowiliśmy to zmienić.

Poszukujemy śmiałków, którzy dołączą do grona Wolontariuszy, którzy zaczną oddolnie, małymi krokami zmieniać sprawy na lepsze. Zależy nam szczególnie na zaangażowaniu osób, które są lub chcą zostać miłośnikami swoich „małych ojczyzn”.

Pierwszym zadaniem na naszej liście jest stworzenie do końca października 2021 r. 3 nowych wpisów do Gminnej Ewidencji Zabytków. Z myślą o realizacji tego celu organizujemy w środę 15.09.2021 r. w godzinach 17-19.30, szkolenie, które pomoże wszystkim chętnym zrozumieć, jak funkcjonuje rejestr i ewidencja zabytków i jak przygotowuje się wpisy do nich.

Na szkolenie obowiązują zapisy przez formularz.

Następnie na spotkaniu wybierzemy wspólnie z proponowanych obiektów 3, nad którymi zaczniemy pracować w grupach. Co ważne: można zgłaszać swoje propozycje! Jest na to stosowane miejsce w formularzu. Znacie w swojej okolicy interesujący dom, rzeźbę, kapliczkę? Napiszcie o tym i przygotujcie zdjęcia i podstawowe informacje, jakie udało się Wam o nich znaleźć. Może to właśnie nad Waszym obiektem będziemy pracować?

Kolejnym etapem jest praca online i spotkanie stacjonarne w październiku, służące prezentacji wyników prac i wspólnej dyskusji. Na zakończenie działań przekażemy opracowania do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi i zaplanujemy kontynuację projektu.

Działania dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – „Wspólnie dla Dziedzictwa”.