Już w 2021 odbędzie się trzecia, międzynarodowa edycja Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest! W ramach przygotowań do tego wydarzenia zapraszamy na trzy wyjątkowe wykłady w cyklu „Już za rok #detalfest”, które staną się zapowiedzią atrakcji festiwalowych. Wszystkie spotkania będą się odbywać we wtorki na kanale YT Biblioteki TUVIM.

fot. Olga Drenda

WYKŁAD #1 // 8.12. // 18.00 GALARETKA ZE SZKŁA // OLGA DRENDA

OPIS// Zdarza się, że na elewacji domku jednorodzinnego typu „kostka” albo domu handlowego w małej miejscowości widujemy przypominająca smaczny deserek mozaikę z pracowicie potłuczonej ceramiki albo szkła. W przeszłości czasami towarzyszyły im całe freski, górskie widoki czy scenki z jeleniem malowane na ścianach skromnych budynków z PRL. Do dzisiaj można trafić na pomysłową dekorację balkonu: pręty układające się w litery, szklaną płytę z wizerunkiem Myszki Miki, a nawet obrazy pór roku wyryte w kamieniu za sprawa fantazji właściciela zakładu produkujacego nagrobki. Łączy je oddolna pomysłowość, wykorzystanie surowców wtórnych, zamiłowanie do tego, żeby dużo się działo. Taki detal był charakterystyczny dla Polski lat 60. i 70., ale na jego ślady natykamy się do dzisiaj. Ten rodzaj wyobraźni nie zanikł, choć raczej przeniósł się z domów do ogródków. Postaram się opowiedzieć o najciekawszych przykładach, które znalazłam podczas wędrówek po większych i mniejszych miejscowościach. BIO// Olga Drenda – dziennikarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim). Prowadzi stronę Facebook.com/duchologia.

fot. Maria Nowakowska

WYKŁAD #2 // 15.12 // 18.00 PŁOT W JELENIE – #detalwojeŁÓDZKI THE VERY BEST OF // MARIA NOWAKOWSKA

OPIS// Czy detale są tylko w Łodzi? Nie oczywiście! Z dobrych rzeczy rok 2020 przyniósł mi Opoczno, Radomsko, Zduńską Wolę, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Sieradz, Skierniewice i Piotrków Trybunalski. Z seraju atrakcji, sezamu zdobień i kwintali uniesień wybrałam najlepsze – zobaczmy razem tegorocznej nominacje w kategorii #detalwojeŁÓDZKI BIO// Popularyzatorka dziedzictwa, szczególnie zaś architektury i sztuki plenerowej oglądanej w szczególe. Autorka przewodników i artykułów naukowych, dyrektorka Festiwalu #detalfest. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ, w której zajmuje się badaniem różnych form humanizacji przestrzeni publicznej.

fot. Maria Nowakowska

WYKŁAD #3 // 22.12 // 18.00 CIEKKING PO ZBYRACH I CHYNCHACH – INNY REGIONALIZM JEST MOŻLIWY // KIERUNKOWY44

OPIS// Kierunkowy44 pokazuje, że podczas wędrówek po najbliższej okolicy może być pięknie, nostalgicznie, tajemniczo, niepokojąco, brzydko, zabawnie, ale nigdy nudno. BIO// Kamila Kulik – z wykształcenia etnolożka, współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju „Regio” (książki „Złotno, Zdrowie i osiedle im. Montwiłła-Mireckiego” oraz „Zarys dziejów Jeżowa”). Pochodzi z Łodzi , obecnie mieszka w powiecie łódzkim wschodnim. Na instagramie prowadzi konto Kierunkowy44. //

Działanie odbywa się w ramach zadania „Architektura i sztuka Łodzi. Ludzie, odwaga, działania, związki”, które jest realizowane przez Fundację 2035 dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.