Podczas tegorocznego Festiwalu przygotowaliśmy dla Was dwie wystawy fotografii.

WYSTAWY FOTOGRAFII

Domy bezdomne – wystawa zdjęć Doroty Brauntsch

Miejsce: Centrum Kultury UŁ, ul. Skłodowskiej-Curie 11.

Czas trwania: 12.09-17.09.2021 (w godzinach pracy Cetrum Kultury – w tygodniu od 8 do 16 oraz podczas wydarzeń specjalnych)

Wernisaż: niedziela, 12.09, godz. 14.00.

Dorota Brauntsch – autorka wystawy, reportażystka, fotografka, społeczniczka. Autorka książki „Domy bezdomne”, za którą otrzymała Kryształową Kartę Reportażu (nagroda publiczności) oraz nominację do Nagrody Conrada za najlepszy debiut 2019 roku. Stypendystka w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego (2017) i MKiDN (2020). Autorka projektu fotograficznego Ceglane Domy (facebook.com/ceglanedomy), którego pokłosiem jest wystawa fotograficzna, prezentowana m.in. w ramach 17 Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Mieszka w Pszczynie, gdzie działa na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w regionie.

Nestor łódzkich detalistów – wystawa zdjęć Jędrzeja Lukasa

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, Filia Karolew, ul. Bratysławska 6a

Czas trwania: 14.09-14.10.2021 (w godzinach pracy Filii Karolew – w tygodniu od 8 do 16 oraz podczas wydarzeń specjalnych)

Wernisaż: wtorek, 14.09.2021, godz. 17

Jędrzej Lukas – autor wystawy, rocznik 1933, to prawdziwy człowiek renesansu – pasjonuje się fotografią, malarstwem, jest autorem wierszy, satyr, poematów. W 2009 roku odebrał Złoty Dyplom przyznawany absolwentom Politechniki Łódzkiej w pięćdziesięciolecie ukończenia Uczelni. Wspaniały recytator, dwukrotnie zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Otrzymał także wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Wspomnienie” zorganizowanym przez Centrum Aktywnego Seniora w Ośrodku Kultury Górna. Członek Grupy Teatralnej „Kwadransik”. Wraz z zespołem zdobył pierwsze miejsce podczas II Festiwalu Artystycznego Ruchy Seniorów „Piernikalia” w 2010 r. W 2019 r. zespół Teatralny „Kwadransik” zajął I miejsce w Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich, co umożliwiło wystąpienie grupy teatralnej ze spektaklem „Starość jest piękna” w szeregu miast regionu łódzkiego. W 2018 roku wystąpił w koncercie piosenek Kabaretu Starszych Panów zorganizowanym przez Filię Karolew Poleskiego Ośrodka Sztuki, a w 2019 r. w koncercie Piosenek Agnieszki Osieckiej. Od wielu lat wykonuje zdjęcia łódzkiej architektury, koncentrując się przede wszystkim – choć nie tylko – na zdobieniach budynków.