Siedziba Łódzkiej YMCA to fascynujący splot śmiałej architektury spod ręki Wiesława Lisowskiego i skomplikowanej, wielowarstwowej historii. Pozwolimy mu wybrzmieć podczas cyklu warsztatów teatru dokumentalnego, prowadzonych przez Katarzynę Skręt z Teatru Szwalnia. Część warsztatową zwieńczy pokaz działań performatywnych na terenie nieczynnego basenu w podziemiach YMCA w sobotę 22.06.

„W czynie społecznym. Dokument – tekst – performans” to cykl warsztatów poświęconych szeroko pojętemu teatrowi dokumentalnemu. W festiwalowej odsłonie skupimy się na architekturze i detalu siedziby YMCA w Łodzi. Przyjrzymy się modernistycznemu budynkowi w kontekście historii i teraźniejszości, próbując odczytać jego opowieść.

Warsztat podzielony jest na 5 spotkań, odbywających się w dniach 17-21.06 (w godzinach 18-21). Wieńczy go pokaz dla publiczności (w sobotę 22.06, internetowa rezerwacja biletów ruszy po 15.06). Zajęcia zostaną podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną.

W pierwszej z nich porozmawiamy o różnych formach teatru dokumentalnego, rodzajach pracy artystycznej w miejscach nieczynnych/opuszczonych i odczuwaniu architektury. Spróbujemy również napisać krótkie teksty-detale, stanowiące dialog z budynkiem YMCA.

W części praktycznej zajmiemy się budowaniem roli performera w działaniu dokumentalnym, zbieraniem historii mówionych i pracą w przestrzeni.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, skierowany do osób od 16 roku życia; grupa max. 15 osób. Zajęcia odbywać się będą w Teatrze Szwalnia (ul. Andrzeja Struga 90), w Centrum OPUS (ul. Narutowicza 8/10) i budynku YMCA (ul. Stanisława Moniuszki 4A).

Warsztat poprowadzi Katarzyna Skręt – kulturoznawca, teatrolog, performer. Związana z Teatr Szwalnia, w którym realizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania performatywne i – największy w tej części kraju – przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim: szwalnia.DOK. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuk wizualnych (2017). Uhonorowana stypendium artystycznym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru (2019). Więcej informacji o artystce na www.teatrszwalnia.pl i katarzynaskret.wixsite.com/portfolio.

Zapisy przez formularz online.

Wesprzyj organizację festiwalu #detalfest.

Zadanie „Bogactwo łódzkiego dziedzictwa” dofinansowane jest ze środków budżetu Miasta Łodzi.