Czy są tutaj wielbiciele architektury, designu lub Łodzi? Jeśli tak – mamy dla Was kilka bardzo inspirujących propozycji na drugi miesiąc wakacji. Wszystkie są bezpłatne dla posiadaczy karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi i realizowane w ramach misji Biblioteki Secesja.Archihub.

6.08 – wt – 16-18.00 – Sketch club – nowy temat: Feria designu
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
Warsztaty z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Tematem wakacyjnych zajęć będzie rysowanie martwej natury. Zapis na zajęcia wprowadzające 06.08 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 13 sierpnia. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w wieku 15+ i jest bezpłatne. Warunkiem udziału w zajęciach jest okazanie karty bibliotecznej. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

Patrycja Klepacz – magister inżynier architekt, absolwentka Politechniki Łódzkiej na kierunkach architektura wnętrz (studia pierwszego stopnia) oraz architektura (studia drugiego stopnia). W ramach współpracy z warszawskim i łódzkimi studiami architektonicznymi tworzyła projekty kubaturowe oraz aranżacji wnętrz dla klientów prywatnych i komercyjnych. Pracownica filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi Secesja.Archihub o profilowanym księgozbiorze, skupionym na architekturze, sztuce, urbanistyce, Łodzi i województwie łódzkim.

10.08 – sb – 12.00 – Historia haremów na Bliskim Wschodzie – Olga Tortsova
Być może zauważyli Państwo, że słowo „harem” natychmiastowo wywołuje w naszej wyobraźni obrazy półnagich pięknych kobiet we wschodnich wnętrzach. Nawet jeśli nic nie czytaliśmy o haremach, ten obraz pojawia się u większości ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Powodem są liczne fantazje europejskich malarzy XIX-XX wieku, którzy tworzyli sceny z życia haremu, często nie opuszczając swoich europejskich pracowni. Te fantazje tak mocno zakorzeniły się, że do dziś temat haremów jest znacząco erotyzowany w europejskiej świadomości. Niniejszy wykład jest próbą odrzucenia mitologizacji tematu haremu i rozmowy o tym, jak naprawdę wyglądało życie w haremach na Bliskim Wschodzie. Podczas wykładu porozmawiamy o tym, czym jest harem, jaką rolę odegrał islam w kształtowaniu haremów i czy istniały haremy przed islamem. Dotkniemy również kwestii, jak kobiety trafiały do haremu, czy miały tam możliwość „rozwoju kariery” i czym w ogóle zajmowały się w haremach. Przeanalizujemy najciekawsze historie z życia w haremach. A co najważniejsze – postaramy się wyrobić sobie własne zdanie na temat tego skomplikowanego i różnorodnego tematu. Wykład będzie trwał około 90 minut, następnie odbędzie się dyskusja z prowadzącą. Prelekcja otwiera półroczny cykl comiesięcznych, sobotnich spotkań z architekturą islamu, który zainaugurujemy podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, 7.09 o 12.00.

Olga Tortsova – historyczka sztuki, specjalizująca się w historii sztuki krajów Bliskiego Wschodu. Autorka artykułów naukowych na temat architektury meczetów. Ukończyła Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Lomonosowa na kierunku historia sztuki, od 7 lat mieszka w Polsce. Obecnie przygotowuje dysertację doktorską na temat architektury islamu.

13.08 – wt – 15-18 – Sketch club (kontynuacja tematu)

17.08 – sb – 11-15 – Biblioteka w plenerze – Park Źródliska – filia przy ul. Zachodniej 76 jest zamknięta.
Biblioteka Secesja wybiera się w plener! Zapraszamy do Parku Źródliska na architektoniczne gry i zabawy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Będzie też okazja, by wypożyczyć książkę, a nawet… zapisać się do Biblioteki Miejskiej w Łodzi i wyrobić Fiszkę.

20.08 – wt – 16-18.00 – Sketch club, nowy temat: Feria papieru
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
Warsztaty z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Tematem wakacyjnych zajęć będzie rysowanie martwej natury. Zapis na zajęcia wprowadzające 06.08 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 27 sierpnia. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w wieku 15+ i jest bezpłatne. Warunkiem udziału w zajęciach jest okazanie karty bibliotecznej. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście. Prowadząca: Patrycja Klepacz.

22.08 – czw – 17.00 – Architektura Japonii cz. II. Architektura świątyń buddyjskich
Wykład stanowi dopełnienie lipcowego spotkania, poświęconego świątyniom shintoistycznym. Tym razem przyjrzymy się architekturze świątyń buddyjskich i ich charakterystycznym elementom.

Dorota Dekiert – mgr japonistyki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, lektorka języków obcych, pracownica Biblioteki Secesja.

27.08 – wt – 15-18.00 – Sketch club (kontynuacja)

30.08 – pt – 17.00 – Ile mamy rzek w Łodzi? – wykład Mirosława Wojalskiego
Czy rzeka Łódka zawsze nazywała się Łódka? Czy rzeka Jasień to ten Jasień czy ta Jasień? Źle to, czy dobrze, że przez Łódź nie przepływa jakaś duża rzeka jak Wisła, Odra, Warta, czy choćby Pilica? Czy łódzkimi rzekami płyną ścieki? Kto się zachwycał, że „niezliczone tryszczą źródła, a zbieg ich wód jest tak dogodny, że doprowadzić je można do mieszkania każdego fabrykanta”? Czy przez Łódź przebiega dział wodny? Na te i inne pytania odpowie Mirosław Zbigniew Wojalski, znany historyk, regionalista, kolekcjoner i krajoznawca o bogatym dorobku autorskim.