Z radością publikujemy kolejny folder z cyklu „Łódzki szlak rzeźby”. Celem serii jest przybliżenie lokalnej sztuki plenerowej, która czyni Łódź miastem niepowtarzalnym. W ogólnej liczbie niemal 200 form, które kwalifikują się do tego zbioru, możemy wskazać kilkanaście realizacji związanych z osobą prof. Andrzeja Jocza – bez wątpienia jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy w historii naszego miasta.

Artysta, urodzony w 1941 r. w Wilnie, przez niemal całe życie związany z Łodzią, zmarł w 2019 r. Pochowany jest w Alei Zasłużonych na cmentarzu na Dołach. Do dzisiaj powszechnie dostępnych jest 9 jego rzeźb plenerowych, nad realizacją kolejnych (opisanych szczegółowo w drugim tomie książki „Tyle piękna”) czuwał jako wykładowca akademicki. Aż do momentu niezrozumiałego zlikwidowania Parkowej Galerii Rzeźby przy Muzeum Miasta Łodzi w 2019 r. można było podziwiać w Łodzi jeszcze jedną pracę Jocza – „Meta-Forę” z 1976 r.

Mamy nadzieję, że ta skromna publikacja dostępna w formie online oraz wydruku stanie się zachętą do poznania nieszablonowych, wielowymiarowych i zajmujących od strony materiałów i techniki wykonania prac prof. Andrzeja Jocza.

Folder powstał w ramach zadania „Architektura i sztuka Łodzi. Ludzie, odwaga, działania, związki”, które jest realizowane przez Fundację 2035 dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *