Lubicie słuchać radia i lubicie architekturę? Dobrze się składa! Zapraszam Was do słuchania mojej autorskiej audycji (i podcastów) w Radiu Kapitał 🙂 „Ornament, nie zbrodnia” to swoisty manifest, który zachęca, by make love, not war z plastyką architektoniczną.

Co 4 tygodnie – w niedziele o 13.00 – przez stronę Radia Kapitał można posłuchać premierowego materiału. Jeśli przegapiliście jeden z odcinków – nic straconego, dodajemy je również jako podcasty. Sprawdźcie, czy to coś dla Was i pamiętajcie – ornament, nie zbrodnia!

3/05/2020 – Ornament, nie zbrodnia: #1 – Słowa i czyny Adolfa

Tytuł audycji nawiązuje do jednego z najsłynniejszych XX-wiecznych esejów o architekturze – „Ornamentu i zbrodni” Adolfa Loosa. Tekst ten wykorzystywany był do uzasadniania swoich racji zarówno przez modernistów, jak i postmodernistów i do dzisiaj – po upływie ponad stu lat od jego wygłoszenia – skłania do dyskusji. Mając w pamięci, że Loos był nie tylko krytykiem architektury, ale i jej twórcą, sprawdzimy, czy jako projektant sam był bez winy i czy głoszony przez niego „koniec historii” aby na pewno nastąpił.