Wspólnie z Domem kultury Zarzewie przy ul. Tymanda 4 w Łodzi zapraszamy na cykl wykładów Marii Nowakowskiej o łódzkim dziedzictwie.

Spotykamy się zawsze w czwartki o godzinie 16 00.

Poniżej znajduje się zestawienie terminów:

10.02 – Łódzki detal i czemu to ciekawe – wprowadzenie do świata łódzkich zdobień

Podczas wykładu zapoznamy się z bogatym światem zdobień na łódzkich budynkach. Poznamy zarówno sposób ich wykonania, podstawowe zasady kompozycji, jak i symbolikę kilkunastu najważniejszych dla tożsamości miasta motywów. Udamy się w podróż szlakiem kilkudziesięciu adresów, oglądając wybrane najciekawsze zdobienia łódzkiej architektury końca XIX wieku.

10.03 – Łódzka secesja – zdobienia łódzkiej architektury w początkach XX wieku

Łódź często bywa nazywana miastem secesyjnym – czy rzeczywiście zasłużyła na to miano? Podczas spotkania zastanowimy się nad samym zjawiskiem „Nowej Sztuki” w Europie, by następnie przyjrzeć się łódzkim realizacjom, zaprezentowanym w porządku ich powstawania. Zwiedzimy zarówno łódzkie rezydencje, jak i kamienice i obiekty użyteczności publicznej.

24.03 – Łódzkie typo-dziedzictwo – co mówią nam stare napisy na łódzkich elewacjach

Na elewacjach niektórych łódzkich budynków zachowały się tzw. „literoduchy”. To ślady dawnych napisów i reklam, zwykle jeszcze przedwojennej proweniencji. Co mówią nam one o historii miasta? Czy udało się je odtworzyć? W jaki sposób można opisać samą formę napisu? Na te pytania odpowiemy podczas wykładu.

14.04 – Łódzkie rzeźby – nieznane oblicze naszego miasta

W przestrzeni miasta można odnaleźć ok. 200 rzeźb plenerowych. Historia ich powstania i szerzej – estetyzacji Łodzi – to ciąg fascynujących idei, silnych osobowości twórczych i Wielkiej Historii odbijającej się w sztuce. Podczas wykładu poznamy splot okoliczności, który uczynił Łódź najbardziej rozrzeźbionym miastem województwa.

28.04 – Dworek Załęskich na Zarzewie – czy naprawdę istniał, a jeśli tak, to jaką mógł mieć formę?

W 2021 r. zespół pod kierunkiem dr Jerzego Głowackiego starał się odtworzyć historię i formę dworku rodziny Załęskich za Zarzewie. Jednak czy to określenie na pewno jest prawidłowe? Spotkanie poświęcone zostanie formie zarzewskiej rezydencji, a w szczególności próbie rozwikłania zagadek jej XVIII-wiecznych opisów i poszukiwania obiektów, które mogły stanowić dla niej wzór porównawczy.


Biogram prowadzącej:

Mgr historii sztuki i mgr filologii polskiej. Popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka związana z inicjatywą „Łódzki detal”/”Detal w mieście” realizowaną przy współpracy z Fundacją 2035. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką za opiekę nad zabytkami (5.06.2020, legitymacja nr 8022). Przewodniczka po Łodzi, autorka 4 książek o lokalnej architekturze i sztuce w przestrzeni publicznej, 17 folderów i licznych artykułów popularyzujących zagadnienie detalu architektonicznego w promocji dziedzictwa. Dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest, który został doceniony przez NID (udział w filmie „Powód do dumy” oraz w zbiorze reportaży „Coś bierzemy, coś dajemy”) oraz wyróżniony jako 1 z 20 najlepszych polskich projektów na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów organizowanej przez NCK. Współautorka i producentka gry o łódzkiej architekturze – „Łowcy detali” – która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka licznych nagród za działalność społeczną i popularyzatorską (w tym Rektora UŁ, Banku Santander i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Współautorka 20 filmów i opracowań edukacyjnych o architekturze i rzeźbie mniejszych miast wojewódzkich woj. łódzkiego. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego.