Ceramiczne flizy z widokami Łodzi

W tym roku na zamówienie firmy Uniqum Real Estate wykonałam elementy dekoracji ceramiczej prześwitu bramnego w ich najnowszej łódzkiej inwestycji, czyli wielkomiejskiej kamienicy przy zbiegu ul. Pomorskiej i Wschodniej.

Inwestor zwrócił się do mnie z prośbą o stworzenie serii 8 widoków Łodzi, prezentujących najważniejsze zabytki miasta. W toku rozmów ustaliliśmy, że zaprezentowane zostaną najważniejsze łódzkie budynki położone w sąsiedztwie inwestycji. Na liście znalazły się zarówno obiekty świeckie, jak i sakralne, nawiązujące do dziedzictwa różnych kultur i religii. Ponadto została wykonana jedna fliza z maszyną drukarską, odsyłająca do postaci Józefa Piłsudskiego, który mieszkał w budynku na przełomie XIX i XX wieku. To właśnie tutaj, z wykorzystaniem ręcznej „Bostonki”, drukował numery „Robotnika”.

Flizy ceramiczne zostały stworzone w klasycznej technologii wszkliwnej, przy zastosowaniu tlenku kobaltu. Na potrzeby realizacji zostały przeze mnie zaprojektowane zarówno umieszczone centralnie kompozycje, prezentujące architekturę z formie znanej z XIX i XX-wiecznej ikonografii, jak i unikatowe narożniki, inspirowane formą tzw. wolej główki. Każda płytka o wymiarze 20×20 cm została ręcznie pokryta czterema warstwami szkliwa podkładowego, następnie zaś została wykonana dekoracja malarska. Flizy zostały wypalone w piecu ceramicznym w temperaturze 1100* C, co zapewnia im doskonały spiek i długą żywotność.

Poniżej prezentuję zdjęcia gotowych fliz ceramicznych, wykonane przez Martę Piotrowską.

Płytki można oglądać in situ w prześwicie bramnym kamienicy o podwójnym adresie: ul. Pomorska 10 i ul. Wschodnia 19, wejście przez bramę od strony ul. Wschodniej.

Fliza z widokiem pałacu Izraela K. Poznańskiego została na prośbę Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi przekazana do kapsuły czasu, przygotowywanej przez instytucję z okazji 600-lecia miasta.

Zachęcam do kontaktu firmy, instytucje i osoby prywatne zainteresowane wykonaniem dekoracji w podobnej technologii.

Fliza ceramiczna z widokiem pałacu I. K. Poznańskiego.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z widokiem Domu Towarzystwa Kredytowego.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z widokiem synagogi Alte Szil. Zdjęcie:
Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z widokiem Bramy Manufaktury.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z widokiem kościoła pw. św. Józefa.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z widokiem kamienicy Scheiblerowskiej.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z przedstawieniem Placu Wolności.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z przedstawieniem Parku Helenowskiego i słynnego lotu balonem.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.
Fliza ceramiczna z przedstawieniem maszyny drukarskiej typu „Bostonka”.
Zdjęcie: Marta Piotrowska.