Z każdym kolejnym rokiem Łódź zyskuje większą świadomość wartości swojego dziedzictwa. Nie podważamy już zasadności ochrony architektury XIX wieku, przestaliśmy pogardzać lokalną secesją. Powoli, ale nieprzerwanie rośnie społeczność miłośników łódzkiego modernizmu międzywojennego. Szczególnie trudno jednak przebić się do powszechnej świadomości z wiedzą i uznaniem dla architektury nieco młodszej – szczególnie powojennej oraz z burzliwego okresu po przełomie 1989 roku.

Twórcy tego rozdziału historii architektury naszego miasta pozostają w zasadzie nieznani, mimo że ich wpływ na oblicze współczesnej Łodzi oraz lokalne środowisko architektoniczne był i jest ogromny. Krótkie wzmianki prasowe pojawiają się głównie przy okazji pogrzebów. Ten fakt zainspirował mnie do stworzenia mapy nagrobków łódzkich architektów aktywnych po 1945 r.

Do przygotowania tej publikacji zaprosiłam dr inż. arch. Błażeja Ciarkowskiego, który od lat wykonuje benedyktyńską pracę badawczą na polu „odzyskiwania” i popularyzacji wiedzy na temat przywołanego powyżej dziedzictwa. Forma – folder przygotowany przez Kamila Snochowskiego, pozwalający na spacer w formule „architektonicznych zaduszek” – ma być zachętą do odkrycia dorobku i pielęgnowania pamięci o twórcach powojennej Łodzi.

Dzięki wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz we współpracy z niezastąpioną Fundacją 2035 możemy zaprosić Was na pełen zadumy spacer stworzony z myślą o wielbicielach powojennej łódzkiej architektury. Folder będzie niedługo dostępny w druku, już dziś udostępniamy go online.