Trzy tygodnie dzielą nas od Festiwalu DetalFest! Dzisiaj zdradzamy Wam kolejną część wydarzeń towarzyszących prelekcjom – program warsztatów. Część z nich adresowana jest do osób dorosłych, część do dzieci, są też międzypokoleniowe. Na wszystkie obowiązują zapisy mailowe, które ruszą 1.09.2021 r.

WARSZTATY

1 i 2. Miasto do zjedzenia – DWIE GRUPY.

Warsztaty rozpoznawania i przetwarzania dzikich roślin jadalnych. Pierwsza część warsztatów będzie polegać na nauce rozpoznawania gatunków roślin, które mogą posłużyć jako składniki potraw. Druga część warsztatów będzie typowo kulinarna – osoby uczestniczące w warsztatach nauczą się przetwórstwa dzikich roślin jadalnych. Prowadząca: Monika Stasiak.

Data i miejsce: niedziela, 12.09 (I grupa w godzinach 11-14, II grupa 14:30-17:30), lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.

3. Jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi – warsztaty międzypokoleniowe.

Jeśli spis powszechny obejmowałby wszystkie gatunki, a nie tylko człowieka, okazałoby się, że w naszych miastach stanowimy mniejszość. Tymczasem cała infrastruktura, budynki, przedmioty tworzone są z myślą o tylko jednym gatunku. Teoretycy praw zwierząt, Sue Donaldson i Will Kymlicka zadają pytanie: „Jakie są ich [zwierząt] pomysły na wygodne łóżko, dostępne metro, funkcjonalne schody, wesołe miasteczko, drzwi otwierane bez użycia rąk, bezstresową pielęgnację kopyt lub podawanie szczepionek?” i sugerują, że powinniśmy projektować razem z innymi zwierzętami, korzystając z ich wiedzy i marzeń. Podczas wykładu i międzypokoleniowego warsztatu zastanowimy się, jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi. Prowadzące: Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska.

Data i miejsce: sobota, 18.09, 12-15, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.

4. Ceramiczne obrazy — warsztaty mozaiki artystycznej.

Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy swój własny obraz w technice mozaiki artystycznej. Inspiracją do prac będą modernistyczne mozaiki zdobiące przestrzeń miejską polskich miast. Po zapoznaniu się z przykładami dekoracji z okresu PRL-u uczestnicy spróbują wnieść iskrę monumentalnych dzieł do własnych mozaik. W toku warsztatów uczestnicy poznają techniki cięcia i łamania płytek ceramicznych, dowiedzą się jak projektować mozaiki i poznają technologiczną specyfikę tej techniki. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoją pracę ze sobą. Prowadząca: Paulina Grabiec. Warsztaty podzielone są na dwa dni: dzień pierwszy (piątek) — przygotowanie i przyklejenie mozaiki (3,5 h), dzień drugi (sobota) — fugowanie mozaiki (1 h).

Data i miejsce: 17.09 – godz. 16:30-20, 18.09 – godz. 12-13, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.

5. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – rośliny

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazje obejrzeć najpiękniejsze łódzkie sztukaterie. Porozmawiamy o symbolice roślin i spróbujemy zaprojektować własną dekorację. Następnie zanurzymy dłonie w masie solnej i przystąpimy do realizacji dzieła. Prowadząca: Karolina Kołodziej.

Data i miejsce: 17.09 – godz. 17-20 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

6. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – zwierzęta

Podczas warsztatów obejrzymy dekoracje łódzkich budynków użyteczności publicznej. Zastanowimy się nad symboliką zwierzęcą i spróbujemy zaprojektować własne budynki z kartonów, a następnie ozdobić je w nieszablonowy sposób. Prowadząca: Karolina Kołodziej.

Data i miejsce: 18.09 – godz. 11-13.30 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

7. Warsztaty dla dzieci – piękno wiejskiej chaty

A może macie ochotę przenieść się poza miasto? Wycinankami i kwiatami z bibuły ozdobimy nasze wymyślone wiejskie chaty. Prowadząca: Karolina Kołodziej.

Data i miejsce: 18.09 – godz. 16.30-19.00 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.

Zapisy od 1.09. na adres: biuro@detalwmiescie.pl