Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie!

Jesteśmy najmłodszą filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi – zapraszamy do naszej eleganckiej czytelni, wypełnionej skarbami wypożyczalni oraz złotej-a-skromnej sali prelekcji, gdzie spotkasz ludzi podobnych sobie. Adres: ul. Zachodnia 76 – zaraz przy śródmiejskim wykopie PKP.

PS. Kawa z ekspresu za 3 zł.

Klęska urodzaju, czyli lista wydarzeń na listopad:

4.11 – poniedziałek – 17.00 – Ogrodowe pasje Scheiblerów-Herbstów

Ogród – wspólna pasja Anny Scheiblerowej i jej zięcia Edwarda Herbsta. Oboje słynęli z kolekcji roślinnych, które z powodzeniem prezentowali na licznych wystawach ogrodniczych. Oboje także byli inicjatorami otoczenia swoich łódzkich rezydencji okazałymi założeniami ogrodowymi. Wykład poświęcony roślinnym pasjom członków rodziny Scheiblerów-Herbstów oraz historii ogrodu otaczającego rezydencję na Księżym Młynie. Prelekcja organizowana jest w ramach współpracy z Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.

5.11 oraz 12.11 – wtorki – 16-18 – Sketch Club

Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 5.11 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 12.11. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

6.11 – środa – 17.30 – Rubieże Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Poza głównymi alejami cmentarnymi nekropolii przy ul. Ogrodowej, z dala od wejść na cmentarz znajdują się rzadko odwiedzane groby i pokazywane pomniki nagrobne. Tym razem od razu przeniesiemy się pod cmentarny płot i poznamy historie wybranych osób tam pochowanych. Poznamy nagrobki, które znajdują się na rubieżach czyli w najdalszych częściach nekropolii. Czy byli to samobójcy, nieochrzczone dzieci i ludzie bezbożni? Tym razem najciekawsze aspekty związane z tą magiczną przestrzenią przybliży łódzki przewodnik Adam Nolbert.

8.11 – piątek – 17.00 – 100 lat planowania Łodzi, czyli requiem dla łódzkiej urbanistyki – wykład prof. Kamila Śmiechowskiego w ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim

Od kilku lat w sieci znajduje się profil wyśmiewający rezultaty 100 lat planowania w Polsce. W powszechnej opinii aktywistów miejskich, ekspertów i użytkowników przestrzeni jesteśmy krajem ogarniętym chaosem przestrzennym, który dość dramatycznie odstaje pod tym względem nie tylko od Europy Zachodniej, ale i od innych państw naszego regionu. A jak na tym tle wygląda Łódź? Próby sporządzenia planu generalnego miasta zostały podjęte niezwłocznie po odzyskaniu niepodległości i doprowadziły do wykształcenia się pewnego konsensusu odnośnie kierunków przestrzennego rozwoju miasta. Z perspektywy wieku można jednak postawić tezę, że rezultaty polityki planistycznej w Łodzi są mocno rozczarowujące. O tym jak mogło być, a jak jest, opowie Kamil Śmiechowski. Wykład realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim w ramach cyklu „Nauka inspiruje”.

9.11 – sobota – 11.00 – Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja.Archihub z Marią od Detalu

Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.

9.11 – sobota – 12.00 – Kurs architektury islamu. Część III – prelekcja Olgi Tortsovej

Zapraszamy do wzięcia udziału w półrocznym kursie architektury islamu prowadzonym w naszej bibliotece w formie comiesięcznych spotkań z Olgą Tortsovą. Podczas trzeciego wykładu poznamy architekturę dynastii Timurydów, oglądając rozwój bajecznej zabudowy Samarkandy, Chivy i Buchary. Wykład będzie trwał około 90 minut, następnie odbędzie się dyskusja z prowadzącą.

13.11 – środa – 12.00 – Warsztaty papieru czerpanego – opowieść zaklęta w arkuszu

Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy własne arkusze i poznamy proces powstawania tego codziennego, a jednak zaskakującego medium, jakim jest papier. Do dyspozycji uczestników będą rozmaite elementy pozwalające opowiedzieć na tworzonej kartce własne historie – doborem materiałów, ich układem lub barwą. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

14.11 – czwartek – 17.00 – Dziedzictwo w czasie wojny – wykład Agaty Buchholtz

W związku z ważnymi rocznicami związanymi z 25-leciem przystąpienia Polski do NATO oraz 106. rocznicą odzyskania niepodległości zapraszamy na arcyciekawy wykład Agaty Buchholtz – muzealniczki, badaczki i przewodniczki po Łodzi – która przybliży nam sposób, w jaki zabezpiecza się, chroni i ratuje dziedzictwo podczas wojny. Wiele przykładów będzie zaczerpniętych z kart trwającego obecnie konfliktu zbrojonego na Ukrainie.

16.11 – sobota – 16.00 – Spotkanie z Marcinem Nowickim o ul. Nawrot

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Nowickim, który opowie o efektach wielu lat swojej pracy nad dziedzictwem ulicy Nawrot: kwerend w archiwach, rozmów z byłymi i obecnymi mieszkańcami ulicy. Wisienką na torcie będzie premiera teledysku (a jakże, o historii ulicy Nawrot!), a dokładniej o piłkarzach przedwojennej drużyny Turystów, który Marcin Nowicki nagrał wraz z zespołem Łowcy Nostalgii.

16.11 – sobota – 18.00 – Wernisaż fotografii z ulicy Nawrot, wykonanych przez Mateusza Milczaka („Łódzkie mocne”)

Zapraszamy na wernisaż fotografii Mateusza Milczaka, znanego z profilu instagramowego „Łódzkie Mocne”, którego zdjęcia ukazują znane i nieznane oblicza ul. Nawrot. Mateusz Milczak to łodzianin, fotograf, fan street-artu, architektury, czarno-białych zdjęć i trudnego miasta Łodzi. Wszystko to obserwuje i dokumentuje na profilu Łódzkie Mocne.

18.11 – poniedziałek – 13.00 – Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja.Archihub z Marią od Detalu

Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.

19.11 oraz 26.11 – wtorki – 16-18 – Sketch Club

Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 19.11 gwarantuje automatyczny zapis na kontynuację 26.11. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

20.11 – środa – 17.30 – Sztuka sepulkralna z przełomu XIX i XX wieku na wybranych przykładach ze Starego Cmentarza – wykład Joanny Kaźmierczak i Agnieszki Strawy

Zapraszamy na kolejne z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności. Tym razem przyjrzymy się najwybitniejszym realizacjom ze złotego okresu nekropolii – przełomu XIX i XX wieku.

21.11 – czwartek – 17.30 – Historia społeczna ramenu – wykład Doroty Dekiert

Zapraszamy na pełną smaku i soczystych anegdot opowieść o historii ramenu, którą można porównać do drogi od rzemiosła do arcydzieła. Czy ramen zawsze kojarzył się z wyrafinowaniem? Czy towarzyszą mu szczególne naczynia lub inne gastronomiczne utensylia? Czy oprawa stołu komunikuje sensy zaczerpnięte z bogatej historii tej potrawy? Prelekcja Doroty Dekiert odbywa się we współpracy z Festiwalem Ramenu w Łodzi, którego organizatorem jest „Jemy w Łodzi”.

22.11 – piątek – 17.30 – Spotkanie z Piotrem Szaradowskim, autorem książki „Paryż to za mało. Opowieść o francuskiej modzie, sztuce i muzeach”

„Paryż to za mało. Opowieści o francuskiej modzie, sztuce i muzeach” jest książką poświęconą historii wielkiego paryskiego krawiectwa, czyli haute couture. Książka przewrotnie nie mówi jednak wiele o modzie, jaką znamy z podręczników czy prasy. Przywołuje raczej dzieła sztuki, muzea, place, budynki Paryża, by za ich pośrednictwem ujawnić to, co ukryte pod powierzchnią. Paradoks ten pozwala jednak dobrze zrozumieć czym jest wielkie krawiectwo i jakie mechanizmy nim rządzą. Nie jest to więc kolejna książka opowiadająca o wspaniałości paryskiego krawiectwa, z nostalgią patrząca w przeszłość i szukającą w niej pocieszenia. Wręcz przeciwnie. Daleki od romantyzowania przeszłości autor podważa powszechnie uznane narracje. Książka reprezentuje współczesne spojrzenie uwzględniające krytykę takich zjawisk jak kapitalizm, kolonializm, czy patriarchat. Ostatecznie, „Paryż to za mało” pokazuje, że moda to przede wszystkim istotna część kultury uwikłana w polityczne rozgrywki i uczestnicząca w pokazie władzy. Wypowiadane w książce kwestie wynikają nie tylko z ogromnego doświadczenia autora, ale i przemiany, jaką przeszedł: od zachwytu blichtrem haute couture do krytycznego spojrzenia na paryską modę i kulturę. Spotkanie z autorem poprowadzi Agata Buchholtz.

23.11 – sobota – 12.00 – Okiem Przymusiałów: Etiopia – prelekcja Małgorzaty i Piotra Przymusiałów W poszukiwaniu lata zimą wybraliśmy się w lutym do Etiopii.

Przemierzaliśmy szlaki parku narodowego gór Simien (najwyższy szczyt to Ras Daszan, 4543 mnpm) z oszałamiającymi widokami i dzikimi zwierzętami. Podziwialiśmy rozmaitość kolorów na pustkowiach Kotliny Danakil i zaglądaliśmy do czynnego wulkanu Erta Ale usytuowanego w jednym z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi zakątków świata. Odwiedziliśmy plemiona, które kultywują zwyczaje przodków, ozdabiają swoje ciała nacięciami, malunkami i „biżuterią” z gliny. Podziwialiśmy kunszt budowniczych kościołów wykutych w skałach i żarliwość modlitw ludzi codziennie przybywających do świątyń przed wschodem słońca. No i raczyliśmy się kawą, bo Etiopia to ojczyzna kawy, gdzie znanych jest ponad 4000 jej gatunków. Zapraszamy na opowieść i pokaz slajdów.

25.11 – poniedziałek – 17.00 – Karol Wilhelm Scheibler – słów kilka o postaci

Wykład poświęcony życiu, edukacji i drodze do potęgi najbogatszego łodzianina XIX wieku i twórcy największego zakładu przemysłu włókienniczego. Prelekcja organizowana jest w ramach współpracy z Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.

27.11 – środa – 12.00 – Warsztaty papieru czerpanego – formy kuliste

Zapraszamy na warsztaty, podczas których stworzymy własne prace i poznamy proces powstawania tego codziennego, a jednak zaskakującego medium, jakim jest papier. Uczestnicy poznają nową technikę pracy z pulpą papierową, pozwalającą stworzyć formy trójwymiarowe, w kształcie kuli, które mogą stać się pojemnikiem na biżuterię, osłonką na doniczkę czy wazonem na kompozycję z suchych roślin. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

29.11 – piątek – 17.00 – Snop światła na Łódź sprzed 150 lat – wykład Mieczysława Wojalskiego

Łódź prawa miejskie otrzymała 29 lipca 1423 r. i przez 400 lat była maleńkim rolniczym miasteczkiem zamieszkałym przez kilkuset mieszkańców. Dopiero zaliczenie Łodzi do osad przemysłowych doprowadziło do powstania Nowego Miasta i osady Łódka co zwiększyło obszar Łodzi prawie 30 razy a ludność wzrosła do 15764 w 1850 r,. 32639 w 1860 r,. 47 859 w 1870 r. (ale już w 1890 125 227) Powstawały nowe domy, nawet kamienice, powstawały fabryki (a obok nich pałace fabrykantów i osiedla robotnicze), wytyczano nowe ulice. Gdzieś mieszkano, jakoś podróżowano po mieście coraz rozleglejszym. Z jakimi problemami borykali się łodzianie 150 lat temu? Dowiecie się Państwo z prelekcji Mirosława Wojalskiego.

30.11 – sobota – 12.00 – O symbolice roślin w architekturze Łodzi i nie tylko – prelekcja Marii Nowakowskiej (Marii od Detalu)

Zapraszamy na premierowy wykład Marii Nowakowskiej, która przybliży nam świat zaklęty w dekoracjach roślinnych, które zdobią wiele łódzkich budynków. Symboliczne znaczenie tych ornamentów jest często dla współczesnych obserwatorów nieczytelne; prelekcja została przygotowana z myślą o uzupełnieniu wiedzy nie tylko o tak powszechnych w architekturze gatunkach jak laur czy dąb, ale również o bratkach, słonecznikach, pierwiosnkach czy… granatach.

Biblioteka Secesja.Archihub:

📍ul. Zachodnia 76 w Łodzi

📨 571 553 004, filia_4@biblioteka.lodz.pl.

🛣️ Jak do nas trafić: Biblioteka Secesja dostępna jest tylko od strony skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Najlepiej iść stroną nieparzystą ul. Zachodniej (od księgarni PWN) i przejść na 2 stronę ulicy na żółtym przejściu dla pieszych na wysokości budynku przy ul. Zachodniej 101.

WSTĘP BEZPŁATNY. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.