Na zamówienie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi od kwietnia tego roku przygotowuję na stulecie awangardy zagadki łączące w sobie świat łódzkiej sztuki współczesnej i architektury – oglądanej oczywiście z perspektywy detalu. Przed nami ostatnie 5 zagadek; niniejszym wpisem zachęcam Was do wzięcia udziału w tej zabawie, która na pewno spodoba się osobom, które lubią sztukę, włóczenie się po mieście z aparatem i teatr. Za każde 5 rozwiązanych zagadek są bowiem bilety, a właściwie podwójne vouchery na spektakle Teatru Nowego w Łodzi.

Co trzeba zrobić? Każda konkursowa zagadka to dwa zadania. Pierwsze jest prostsze i odwołuje się do Waszej wiedzy i znajomości miasta. Trzeba powiązać artystę, fragment jego biografii lub dorobku z jakimś miejscem w Łodzi. Drugie zadanie – #phototask – wymaga spotkania twarzą w twarz z prawdziwą, nieujarzmioną miejską tkanką. I zrobienia jej – jak sama nazwa wskazuje – zdjęcia. Odpowiedź i zdjęcie wysyłamy na kontakt@lodzkidetal.pl. Za każde pięć poprawnych odpowiedzi (na dowolne z 30 wypisanych poniżej zagadek) nagrodą jest bilet do Teatru Nowego.

Chcecie być na bieżąco z zagadkami? Dołączcie do wydarzenia na Facebooku i polubcie fanpage „Łódź stolicą awangardy” – co piątek oferujemy Wam nowe wyzwanie 🙂

Chętni i gotowi? Czas start!

I. #konkursŁDA Dziś nasz pierwszy konkursowy post – są emocje! Jego pierwsza część to zagadka dotycząca historii sztuki awangardowej w Łodzi, a część druga to zadanie fotograficzne – Wasza przepustka do Gdyni. Zaczniemy od łamigłówki osadzonej głęboko w historii naszego miasta i jego sztuki. Gryfy – mityczne zwierzęta o ciele lwa i głowie i skrzydłach orła – miały w Łodzi niejedną okazję, by pilnować skarbów sztuki współczesnej. Jaką nazwę nosiła kolekcja mieszcząca się w widocznym na zdjęciu budynku, ozdobionym tymi szlachetnymi zwierzętami, o których opowiadano, że budują w wysokich górach gniazda z czystego złota i przesłaniają w locie słońce swym ogromem? #phototask Ustrzel te właśnie gryfy i prześlij nam zdjęcie.

II. #konkursŁDA Ten detal wyróżnia jedną z łódzkich kamienic. Jednak to nie on kradnie jej historię. Ta para dzieciaków, a konkretnie budynek, na którym się znajdują, mają wyjątkową historię do opowiedzenia. Oto Pomnik Kamienicy, stworzony w 1981 r. przez grupę „urząd ® miasta”, by zwrócić uwagę na kwestię braku należytej ochrony dziedzictwa architektonicznego Łodzi – czyli masowe wyburzenia historycznych budynków pod nową zabudowę. Kamienica-ostaniec została osłonięta draperiami, które zostały następnie zerwane odsłaniając… ten sam budynek w nowej, kommemoratywnej funkcji. Pod jakim adresem się to działo? #phototask – Uwiecznij tablicę pamiątkową akcji w bramie Pomnika.

III. #konkursŁDA Dziób i skrzydła orła, tułów lwa – bez wątpienia to gryfy przysiadły nad łukiem widocznego na zdjęciu okna. W którym roku widoczne nad oknami istoty odeszły z służby pałacowej i stanęły na straży najbardziej znanej kolekcji sztuki współczesnej w Łodzi, pod nowym adresem na Więckowskiego? #phototask Odwiedź gryfy. Zrób zdjęcie.

IV. #konkursŁDA Lubicie gwar najwyższej formy oddolnego handlu, czyli rynków? Przymiarki na tekturze, wybieranie pomidorów, trzask rozciąganej bielizny i liście kalafiora walające się na bruku pod nogami? Jeżeli tak, to dzisiejszy post jest specjalnie dla Was. Józef Robakowski w ramach poszukiwań Warsztatu Formy Filmowej stworzył poklatkową animację jednego z łódzkich rynków. 1 zdjęcie co 5 minut przez 9 godzin – od 7 rano do 16. Pytanie konkursowe brzmi: jak ten konkretny rynek nazywał się przed I Wojną? #phototask Zdjęcie z rynkiem zawsze na propsie. Uwiecznij perłę architektury pawilonowej – niech olśni nas dobrze wyeksponowane słowo „Rynek”. Lokalizacja dowolna.

V. #konkursŁDA Dzisiaj zagadka o Karolu Hillerze – twórcy techniki heliografiki, którego imieniem Strzemiński chciał nazwać łódzkie ASP :-)Uwaga, skupcie się, bo dziś będzie coś dla ścisłowców! 😉 Jaka jest różnica pomiędzy numerem ulicy, pod którym mieszkał Karol Hiller, a tym pod którym mieszkali Kobro i Strzemiński? #phototask Zrób zdjęcie przedstawiające tę liczbę – na czymkolwiek.

VI. #konkursŁDA Łatwe zagadki już były! Dziś stroszymy groźnie pióra i pytamy: jak nazywa się i gdzie w Łodzi została wykonana prezentowana na zdjęciach należących do Bereniki Partum praca Ewy Partum? #phototask – zrób zdjęcie temu miejscu dzisiaj.

VII. #konkursŁDA Gotowi na łódźkaliską zagadkę? Oto ona! Gdzie dokładnie mieścił się i do kogo tak naprawdę należał Strych Łodzi Kaliskiej – jedna z najbardziej znanych awangardowych galerii naszego miasta? #phototask Zróbcie zdjęcie dowolnej maski (zwierzęcej lub ludzkiej twarzy) widocznej na elewacji kamienicy, w której mieścił się sławetny strych.

VIII. #konkursŁDA Gotowi na trochę praesensowych zagadek? Proszę: jak nazywało się i w jakich latach powstało modernistyczne osiedle zaprojektowane w Łodzi przez Syrkusów, na którym mieszkał awangardowy, wszech-medialny łódzki twórca Wojciech Bruszewski? #phototask Córką Wojciecha jest inna awangardowa artystka, Balbina Bruszewska, znana m.in. z animacji o Łodzi „Miasto płynie”. Uwiecznij neon z najbardziej znaną łódzką Balbiną 😉

IX. #konkursŁDA Łódź zawdzięcza Modzelewskiemu ważną realizację związaną z dramatycznymi chwilami naszej wojennej historii. O jaki adres chodzi? Jak brzmi inskrypcja na realizacji rzeźbiarskiej na płocie najbliżej iglicy? #phototask Zrób zdjęcie obiektu, o którym mowa w zagadce – rzeźb lub metaloplastyki zaprojektowanych przez Romana Modzelewskiego.

X. #konkursŁDA Gotowi wyskoczyć na okołoziemską orbitę? Wymieńcie co najmniej 2 sposoby, w jakie Łódź upamiętniła postać Ary Sternfelda w przestrzeni miasta. Uwaga, tablica z zagadki poniżej się nie kwalifikuje 😉 #phototask Zrób zdjęcie tablicy (chodzi o tabliczkę adresową) na domu, w którym mieszkał „nawigator kosmicznych tras”.

XI. #konkursŁDA Jaki pseudonim artystyczny przybrał Witold Sobociński podczas gry z „Melomanami” – pierwszym powojennym jazzowym zespołem w Polsce, który upamiętnia „Grand Prix Jazz Melomani” – nagroda od 25 lat wręczana co roku w naszym mieście twórcom kultury jazzowej? #phototask Zrób zdjęcie budynku, w którym odbywały się pierwsze sesje muzyczne „Melomanów”. Dla uproszczenia dodamy, że projektował go nie kto inny, jak wspaniały Wiesław Lisowski.

XII. #konkursŁDA Znacie suknię YSL inspirowaną Mondrianem? Wcale nie on pierwszy na to wpadł! Wyprzedziła go o dekady pewna urodzona i wychowana w Łodzi, choć pracująca w Paryżu projektantka, będąca córką właściciela nieistniejącej już fabryki przy Gdańskiej. Jest ona znana również z tego, że zaprojektowała pierwszą damską kolekcję Hermesa (i ten zjawiskowy zielony komplecik ze zdjęcia). Jej inicjały to LP. O kogo chodzi? 🙂 #phototask Zrób zdjęcie pierwszej siedziby Domu Mody Telimena.

XIII. #konkursŁDA Wiecie, gdzie debiutował Michał Urbaniak? Wiecie – w Łodzi, dlatego jest ta zagadka. A gdzie? W rozwiązaniu zagadki podajcie rok, kiedy otworzono to kultowe miejsce. #phototask Kultowe miejsce ma swój kultowy detal, całkiem współczesny biorąc pod uwagę resztę elewacji. Zróbcie mu zdjęcie!

XIV. #konkursŁDA Jak nazywał się pierwszy mąż Aliny Szapocznikow i dyrektorem jakiej łódzkiej instytucji sztuki był w latach 1966-1990? #phototask Jak wiadomo Alina Szapocznikow przez krótki okres mieszkała w Litzmannstadt ghetto. Zrób zdjęcie napisu upamiętniającego jego granice.

XV. #konkursŁDA Jaką nagrodę i w którym roku zdobył najsławniejszy budynek zaprojektowany w Łodzi przez Kardaszewskiego we współpracy z Włodzimierzem Nowakowskim? (zdjęcie ze strony: niepokoje.wordpress.com) #phototask Zróbcie zdjęcie słynnego Bolka, którego zaprojektował (nomen omen) Bolesław Kardaszewski.

XVI. #konkursŁDA Pytanie na dzisiaj brzmi – jak nazywa się malarsko-fotograficzny cykl prac Zbigniewa Dłubaka (wykładowcy łódzkiej Filmówki i PWSSP w latach 1965-75) inspirowany koncepcjami zawartymi w „Teorii widzenia” Strzemińskiego? #phototask Tu będzie ambitnie 😉 Sfotografujcie dowolny łódzki budynek, który może stanowić ilustrację odpowiedzi na pierwsze pytanie.

XVII. #konkursŁDA Nie ma żartów i gramy serio – w której łódzkiej galerii Ryszard Waśko polewał barszcz? #phototask – Wiecie już w której? To teraz ustrzelcie tę historyczną dla łódzkiej sztuki współczesnej elewację.

XVIII. #konkursŁDA Dla Henryka Góreckiego bardzo istotną rolę odgrywała twórczość Juliana Tuwima. Jak się nazywa utwór dedykowany poecie, którym Górecki debiutował na Warszawskiej Jesieni i w którym to było roku? #phototask Zrób zdjęcie dowolnej pamiątkowej tablicy poświęconej Julianowi Tuwimowi.

XIX. #konkursŁDA Rzadko zdarza się, by dwa pokolenia tej samej rodziny mogły poszczycić się podobnymi laurami. Jakie tytuły noszą i w którym roku zostały nagrodzone „Białą kobrą” filmy Drygasa-ojca i Drygas-córki? #phototask Uwiecznij siedzibę organizatora Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

XX. #konkursŁDA Łódź może pochwalić się jednym z najbardziej niebanalnych, awangardowych i inspirujących muzeów w Polsce – oczywiście Muzeum Książki Artystycznej. Wymieńcie co najmniej trzy tytuły książek obecne w stałej ekspozycji Muzeum, czyli kolekcji CdA 🙂 #phototask Budynek Muzeum zdobi wyjątkowo piękny detal – zróbcie mu swoje własne zdjęcie!

XXI. #konkursŁDA Daniel Libeskind, swego czasu znany akordeonista, debiutował medialnie w wieku 7 lat występem w Telewizji Polskiej. Chociaż za początkowy obszar swoich studiów wybrał właśnie muzykę, wkrótce nadał swojej pasji nowy kierunek – architekturę (być może pod wpływem lektury Goethego, który pisał, że architektura jest jak zamrożona muzyka). Debiut architektoniczny (w rozumieniu ukończenia pierwszej budowy zaprojektowanego przez Libeskinda budynku) przypadł na 52 rok jego życia, od którego jego kariera zaczęła nabierać zawrotnego tempa. Jako projektant światowej sławy reprezentował przy pewnej okazji rodzinną Łódź. Przy jakiej? #phototask Zrób zdjęcie terenu, na którym w przybliżeniu miała stanąć Brama Miasta.

XXII. #konkursŁDA Przy jakiej ulicy w Łodzi mieściło się pierwsze polskie studio Tomka Rygalika, otwarte w 2006 r.? (zdjęcie Wojciecha Trzcionki ze strony DesignAlive.pl). #phototask Jedną z bardziej znanych realizacji Tomka Rygalika jest „Pokój z kuchnią” wykonany dla CSW Toruń. Prześlijcie zdjęcia pokoju z kuchnią – wcale niekoniecznie toruńskiego.

XXIII. #konkursŁDA Dzisiaj dwie zagadki, żeby nie było za prosto. 1. Jak nazywa się prezentowana obecnie w Leica 6×7 Gallery Warszawa wystawa i książka fotograficzna Bogdana Dziworskiego? 2. Z jakiego jego filmu pochodzi kadr dołączony do tego posta? #phototask Zrób zdjęcie tajemniczej fontannie, ukrytej przy furtce Filmówki.

XXIV. #konkursŁDA Wymień trzech polskich artystów, którzy uzyskali to samo wyróżnienie na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo co Artur Zagajewski. Tytuł jego kompozycji znajdziecie na obrazku dopiętym do posta 😉 #phototask Zrób zdjęcie bukranionów na budynku, w którym uczył się w Łodzi artysta.

XXV. #konkursŁDA Jaki tytuł nosi wystawa towarzysząca nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Józefowi Robakowskiemu wystawiana obecnie w ASP? #phototask Zrób zdjęcie dowolnego detalu na podwórku Łodzi Kaliskiej.

XXVI. #konkursŁDA Skoro cukier krzepi – to chodźmy do kawiarni! Wymień przynajmniej jedną (w Łodzi), do której projekty wnętrz wykonał Karol Hiller. #phototask Zrób zdjęcie miejsca, gdzie znajdowała się dana kawiarnia.

XXVII. #konkursŁDA Wymień tytuł tomiku wierszy Przybosia, dla którego oprawę typograficzną projektował Strzemiński. #phototask Zrób zdjęcie alfabetu Strzemińskiego w przestrzeni miejskiej.

XXVIII. #konkursŁDA Socrealizm jako awangarda? Na pewno w podejściu do swobody twórczej 😉 W Łodzi mamy dosłownie kilka detali socrealistycznych, w tym dwa budynki ze sgraffito. Podaj adres jednego z nich – oba są na tej samej ulicy. #phototask Zrób zdjęcie jednego z paneli wyżej opisanych sgraffit.

XXIX. #konkursŁDA Jaki tytuł nosiła i gdzie odbywała się wystawa, na której zaprezentowano w tym roku tkaninę według projektu Strzemińskiego widoczną na zdjęciu? #phototask Zrób zdjęcie łódzkiej szkole podstawowej z muralem architektonicznym inspirowanym twórczością Strzemińskiego.

XXX. #konkursŁDA Jak awangarda, to oczywiście też modernizm! Jak modernizm, to oczywiście Lisowski, Kaban, Hans, ale i na co dzień bardziej warszawski Handzelewicz (na zdjęciu jego gmach PKO, stworzony z myślą o stolicy). Gdzie w Łodzi znajdziecie zaprojektowanego przez niego atlasa ze śmigłem (to dopiero nowoczesność!)? #phototask Zrób zdjęcie dowolnemu budynkowi zaprojektowanemu przez Radosława Hansa i prześlij je wraz z adresem obiektu.

Post ozdabiają prace Karola Hillera – jednego z wybitnych, choć nieco zapomnianych twórców awangardowych z Łodzi.