Zapraszamy Was na drugą – tym razem międzynarodową – edycję Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. To jedyna w Polsce impreza, której celem jest uwrażliwienie na dziedzictwo architektoniczne oglądane z perspektywy szczegółu budowanie wrażliwości na jego urodę, sensy i możliwość kreatywnego przetworzenia, a także integracja środowiska polskich i zagranicznych „detalistów” różnych proweniencji – od architektów i historyków sztuki, po sztukatorów i pracowników branży turystycznej.
Na festiwal złożą się dwa czerwcone weekendy – 21-23.06 i 28-30.06. Pierwszy z nich to weekend prelekcji. W Muzeum Miasta Łodzi będzie można wysłuchać opowieści:
– Jerzego S. Majewskiego z portalu miastarytm.pl,
– Michała Lecha z Traffic Design z Gdyni,
– Macieja Burdzy ze Zduńskie opowieści,
– Agnieszki Partridge (autorka „Potęgi ornamentu”, grupa NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne),
– Ivanki Gonak z Lwow po polsku,
– Tomka Bombrych z TYPO Poznań,
– Darka Prażmo (Lubelski „flanering” / Cegły z sygnaturami),
– Joanny Dudelewicz z Muzeum Warszawy, –
Marty Wasilewskiej (Sensitivaphoto) i Joanny Kwiatkowskiej (Niewidzialne Miasta) oraz
– prof. Krzysztofa Stefańskiego, wybitnego badacza łódzkiej architektury.
Ponadto w sobotę 22.06 odbędzie się spektakl na terenie nieczynnego basenu w budynku YMCA na Moniuszki, który zostanie przygotowany specjalnie na #detalfest podczas warsztatów teatralno-performatywnych (17-21.06) z Katarzyną Skręt z Teatr Szwalnia.
Drugi weekend festiwalu to czas na działania towarzyszące. W planach są 2 warsztaty rzemieślnicze ze Skarbami Sztuki (polegające na tworzeniu detali w różnych technikach – sgraffita i formy traconej) i 1 modelarski z Bartoszem Michalskim z Bartos Modelworks („vadery” z EC1!), a także architektoniczno-rzeźbiarska wycieczka i mini-przegląd filmowy w Kino Bodo. Oprócz tego dla uczestników przygotowaliśmy rozgrywki w grę „Łowcy Detali” oraz – dzięki uprzejmości Departamentu Gier – grę miejską. O wszystkich atrakcjach przeczytacie w katalogu, a jeżeli wolicie coś bardziej poręcznego – czeka na Was festiwalowy składany folder.
Partnerem Festiwalu jest Muzeum Miasta Łodzi, wspierają nas Urząd Miasta Łodzi, Biuro Zarządzania w Budownictwie, 3D Architekci z wizją – Jakub Krzysztofik i Partnerzy, Pilamis – nadzór inwestorski.
Festiwal został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, patronatami Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Muzeum Architektury we Wrocławiu, kwartalnika RZUT, miesięcznika „Architektura i Biznes” oraz organizacji INTBAU Polska.
Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia i śledzenia fanpage’a festiwalowego.
Autorem plakatu jest Kamil Snochowski.
Katalog imprezy >>> zachęcamy do pobrania.