Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie! Jesteśmy najmłodszą filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi – zapraszamy do naszej eleganckiej czytelni, wypełnionej skarbami wypożyczalni oraz złotej-a-skromnej sali prelekcji, gdzie spotkasz ludzi podobnych sobie.
Adres: ul. Zachodnia 76 – zaraz przy śródmiejskim wykopie PKP.
PS. Kawa z ekspresu za 3 zł.

Klęska urodzaju, czyli lista wydarzeń na grudzień:

3.12 – wtorek – 16-18 – Sketch Club z Patrycją Klepacz
Warsztaty Patrycji Klepacz z rysunku architektonicznego dla nieprofesjonalistów i osób chcących szlifować swoje umiejętności rysunku. Zapis na zajęcia wprowadzające 3.12 gwarantuje automatyczny zapis na 2 grudniowe kontynuacje (10.12, 17.12). Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

4.12 – środa – 17.30-19 – Okiem obiektywu, czyli wybrane sylwetki i historie fotografów ze Starego Cmentarza w Łodzi
Zapraszamy na kolejne z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności. Tym razem Katarzyna Koch i Dorota Rataj przybliżą sylwetki wybranych fotografów na różne sposoby związanych z Starym Cmentarzem w Łodzi.

5.12 – czwartek – 16-18 – Międzypokoleniowe spotkania z architekturą
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie seniorów z wnuczętami do udziału w międzypokoleniowych spotkaniach z architekturą. Na ciekawych architektury i naszego miasta będą czekać cztery różne rodzaje klocków do budowania, różnorodne materiały plastyczne, a także wielkie kolorowanki z łódzkimi kamienicami, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Nad całością zabawy będzie czuwała wykwalifikowana animatorka, podsuwająca pomysły na kolejne aktywności.

6.12 – piątek – 17-18.30 – Pamięć krajobrazu: miejsca „zapomniane”, których nie sposób zapomnieć – spotkanie z dr Anną Majewską w ramach cyklu Nauka inspiruje z UŁ
„Pamięć. Krajobraz ma swoją własną.” Już 6 grudnia w Bibliotece Secesja.Archihub będziemy gościć dr Annę Majewską – autorkę książki „Pamięć krajobrazu. Wyludnione miejscowości z terenu dawnych Prus Wschodnich”. Monografia, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, bada problematykę wyludniających się miejscowości z dawnych terenów Prus Wschodnich, które po II Wojnie Światowej znalazły się w granicach Polski. Autorka ukazuje w niej szeroki kontekst wyjaśniający zjawiska zachodzące w tym regionie, które sprzyjają temu zjawisku. W kontekście pojęcia „pamięci krajobrazu” Anna Majewska pokazuje w jaki sposób wyludnione miejscowości współtworzą współczesny obraz Warmii i Mazur. W ramach spotkania autorskiego w Bibliotece Secesja.Archihub badaczka przybliży swoje spostrzeżenia zebrane podczas wieloletnich badań nad tą tematyką i rozwinie wątki poruszane w książce.

7.12 – sobota – 11-12 – Oprowadzanie po Secesji z Marią Nowakowską / Marią od Detalu
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.

9.12 – poniedziałek – 16-18 – Gwiazdka na gwiazdkę – warsztaty szydełkowania
Zapraszamy wszystkich dorosłych i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach z tworzenia gwiazdek na szydełku, które staną się idealnym uzupełnieniem dekoracji prezentów lub choinki.
Po zakończeniu warsztatów prace staną się własnością uczestników. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

11.12 – środa – 17-18.30 – Symbolika roślin w architekturze Łodzi – wykład Marii Nowakowskiej / Marii od Detalu Zapraszamy na wykład Marii Nowakowskiej, która przybliży nam świat zaklęty w dekoracjach roślinnych, które zdobią wiele łódzkich budynków. Symboliczne znaczenie tych ornamentów jest często dla współczesnych obserwatorów nieczytelne; prelekcja została przygotowana z myślą o uzupełnieniu wiedzy nie tylko o tak powszechnych w architekturze gatunkach jak laur czy akant, ale również o bratkach, pierwiosnkach czy… drzewach.

12.12 – czwartek – 16-18 – Międzypokoleniowe spotkania z architekturą
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie seniorów z wnuczętami do udziału w międzypokoleniowych spotkaniach z architekturą. Na ciekawych architektury i naszego miasta będą czekać cztery różne rodzaje klocków do budowania, różnorodne materiały plastyczne, a także wielkie kolorowanki z łódzkimi kamienicami, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Nad całością zabawy będzie czuwała wykwalifikowana animatorka, podsuwająca pomysły na kolejne aktywności.

13.12 – piątek – 17.30-19 – Blokowiska Łodzi. Tom II – premiera książki – spotkanie autorskie Piotra Borowskiego i Michała Kolińskiego
Wspólnie z Domem Wydawniczym Księży Młyn zapraszamy na premierę wyczekiwanego drugiego tomu „Blokowisk Łodzi”. Wydarzenie uświetni spotkanie z autorami publikacji – Michałem Kolińskim i Piotrem Borowskim. Na miejscu będzie możliwość zakupu pachnącej jeszcze drukiem publikacji.

14.12 – sobota – 12-13.30 – Architektura islamu z Olgą Tortsovą
Zapraszamy do wzięcia udziału w półrocznym kursie architektury islamu prowadzonym w naszej bibliotece w formie comiesięcznych spotkań z Olgą Tortsovą. Wykład będzie trwał około 90 minut, następnie odbędzie się dyskusja z prowadzącą.

14.12 – sobota – 14.00 – Wernisaż wystawy świątecznej
Zapraszamy serdecznie wszystkich na grudniowy wernisaż-niespodziankę w Secesji! Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że wystawa będzie wpisywała się w klimat nadchodzących świąt i… niejednego zaskoczy. Sprawdźcie sami, co przygotował dla Was secesyjny Mikołaj!

16.12 – poniedziałek – 16-18 – Mandale świąteczne – warsztaty twórcze
Zapraszamy wszystkich dorosłych i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach z tworzenia własnych, artystycznych mandali, inspirowanych świątecznymi klimatami. To forma łącząca w sobie medytacyjne skupienie, pracę z rozmaitymi mediami i operowanie szeroką paletą barw.
Po zakończeniu warsztatów prace staną się własnością uczestników. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

18.12 – środa – 17-18.30 – Świąteczne ptaki z papieru – warsztaty twórcze
Świąteczne warsztaty z tworzenia ptaków z papieru kierowane do każdego powyżej 9. roku życia, prowadzone przez animatorkę. Zapisy na zajęcia: wiadomość e-mail na secesja@biblioteka.lodz.pl, telefonicznie 571 553 004 lub osobiście.

18.12 – środa – 17.30-19 – Losy Emila von Scheiblera – wykład Cezarego Kanara
Zapraszamy na kolejne z cyklu ośmiu spotkań przygotowanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi z okazji 30-lecia jego działalności. Tym razem sylwetkę Emila von Scheiblera przybliży Cezary Kanar.

19.12 – czwartek – 11-12 – Oprowadzanie po Secesji z Marią Nowakowską / Marią od Detalu
Detalowe oprowadzanie po Bibliotece Secesja z Marią Nowakowską – szansa na zobaczenia w szczegółach najpiękniejszej łódzkiej biblioteki i wysłuchanie ciekawych historii na temat symboliki zastosowanych zdobień.

20.12 – piątek – 17-18 – Łódzkie tramwaje – prelekcja Mirosława Wojalskiego
Łódź prawa miejskie otrzymała 29 lipca 1423 r. i przez 400 lat była maleńkim rolniczym miasteczkiem zamieszkałym przez kilkuset mieszkańców. Dopiero zaliczenie Łodzi do osad przemysłowych doprowadziło do powstania Nowego Miasta i osady Łódka co zwiększyło obszar Łodzi prawie 30 razy a ludność wzrosła do 15764 w 1850 r,. 32639 w 1860 r,. 47 859 w 1870 r. (ale już w 1890 125 227) Powstawały nowe domy, nawet kamienice, powstawały fabryki (a obok nich pałace fabrykantów i osiedla robotnicze), wytyczano nowe ulice. Gdzieś mieszkano, jakoś podróżowano po mieście coraz rozleglejszym. Jak w tym pejzażu zaistniały łódzkie tramwaje, jak potoczyła się ich historia? Dowiecie się Państwo z prelekcji Mirosława Wojalskiego.

30.12 – poniedziałek – 17.30-19 – „Psy gończe” – spotkanie autorskie Joanny Ufnalskiej
Wspólnie z wydawnictwem Pulp Books zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Ufnalską poświęcone jej pierwszej książce – kryminałowi „Psy gończe”. Wydarzenie będzie okazją do poznania lepiej osadzonej w międzywojennej Łodzi powieści, zadania nurtujących czytelników pytań autorce, a także zakupu własnego egzemplarza.

Biblioteka Secesja.Archihub:
📍ul. Zachodnia 76 w Łodzi
📨 571 553 004, filia_4@biblioteka.lodz.pl.

🛣️ Jak do nas trafić:
Biblioteka Secesja dostępna jest tylko od strony skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Najlepiej iść stroną nieparzystą ul. Zachodniej (od księgarni PWN) i przejść na 2 stronę ulicy na żółtym przejściu dla pieszych na wysokości budynku przy ul. Zachodniej 101.

WSTĘP BEZPŁATNY. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniach jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.