O łódzkim detalu

„Łódzki detal” – czyli właściwie co?

Łódzki Detal
Łódzki Detal

„Łódzki detal” to sposób na odkrycie Łodzi z perspektywy szczegółów jej architektury i opowieści, jakie w sobie przechowują.

Na tę stworzoną przez Marię Nowakowską markę turystyczną składają się detalowe wykłady, wycieczki, warsztaty, a także souveniry, czyli wszelkiego typu pamiątki i bibeloty związane z ornamentami łódzkich budynków. W portfolio  „Łódzkiego detalu” znajdują się również animacje – takie jak gry miejskie i akcje artystyczne. Tyle z poziomu konkretów.

Z perspektywy serca „Łódzki detal” jest zaś komunikatem o tym, że warto być uważnym i dać sobie czas na podziwianie szczegółów, ponieważ to sposób na znalezienie piękna. Piękna nie tylko samego detalu, ale i całej Łodzi.

Co udało nam się osiągnąć dotychczas?

Pierwsze detalowe działania podjęliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Społecznie Zaangażowani” w 2015 i 2015 r. Wtedy odbyły się pierwsze detalowe spacery i zostały wydane pierwsze dwa foldery prowadzące po najciekawszych zdobieniach Starego Polesia.

Przełomowy był 2016 r., kiedy udało nam się wspólnie z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju „Regio” wydać napisany w ramach stypendium Prezydent Miasta Łodzi pierwszy detalowy przewodnik po naszym mieście. Od czasu premiery, która przypadła na listopad 2016 r., zorganizowaliśmy wspólnie z partnerami niemal 40 wykładów i spotkań autorskich w trzech polskich miastach – Łodzi, Warszawie i Krakowie.

W naszym dorobku nie brakuje też wycieczek – w ostatnim roku odbyło się ich 19, a ich łączna liczba oscyluje koło 30. W tym okresie preprowadziliśmy także trzy gry miejskie i 6 warsztatów twórczych, podczas których przekonywaliśmy łodzian jak inspirujący jest świat zdobień architektonicznych. W 2017 r. współpracowaliśmy też z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka przy trwającym 9 miesięcy konkursie „Łódzki detal awangardowy”.

Powodem dla dumy jest dla nas też #detalfest, czyli pierwszy polski Festiwal Detalu Architektonicznego, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2017 r.

Nagrody i nominacje:

2017

  • Punkt dla Łodzi w kategorii „Inicjatywy”
  • Nagroda „Kobiety niezwykłej”
  • Nominacja i III miejsce w kategorii „Osobowość roku” w plebiscycie „Plastry Kultury”

2016

  • Stypendium artystyczne Prezydent Miasta Łodzi
  • Nagroda Rektora Uniwersytetu Łódzkiego w konkursie „Młodzi w Łodzi”
  • Nagroda Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi”

2015

  • Nagroda „Punkt dla Łodzi” w kategorii „Ludzie”
  • Nagroda Gazety Społecznej Miasta Ł. za działalność społeczną

Maria NowakowskaBiogram:

Maria Nowakowska – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi” oraz dwóch nagród za działalność społeczną – Punktu dla Łodzi i nagrody Gazety Społecznej Miasto Ł. Koordynatorka i animatorka projektów, związana na co dzień z Centrum OPUS oraz z Centrum Regio. Na rzecz sektora społecznego pracuje od 9 lat, zarówno jako wolontariuszka, jak i koordynatorka, również wolontariatu. Autorka pierwszego przewodnika po mieście szlakami detali architektonicznych, wydanego w 2016 r. w Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO („Łódzki detal – przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych”). Realizatorka projektów związanych z promocją dziedzictwa architektonicznego przez pryzmat detalu („Łódzki detal”, dofinansowany z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, „Architektura na Żubardzkiej”, dofinansowana z Narodowego Centrum Kultury). Inicjatorka i koordynatorka pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest. Przygotowuje obecnie drugi tom wspomnianego przewodnika, którego publikacja planowana jest na drugą połowę 2019 r. oraz drugą edycję #detalfest – tym razem międzynarodową. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią artystyczną, zbiera też i recenzuje książki ilustrowane, które prezentuje na swoim blogu.