Wydarzenia

Sprawdź najbliższe detalowe atrakcje!

Wycieczki i spotkania z Łódzkim Detalem, czyli Marią Nowakowską

Detale architektoniczne, mozaiki, rzeźby plenerowe – to świetny pretekst, by opowiedzieć o historii miasta, jego plastyki, architektury i tożsamości. Po Łodzi szlakiem „miastozdobień” oprowadzać będzie Maria Nowakowska, kulturoznawczyni i historyczka sztuki, która od 5 lat jako Łódzki detal popularyzuje artystyczne i architektoniczne dziedzictwo rodzinnego miasta.

Spacery są bezpłatne, odbywają się w soboty o 11.00 (z jednym niedzielnym wyjątkiem :). Nie trzeba też się zapisywać. Lista będzie sukcesywnie uzupełniana o nowe terminy i trasy.

II

28.02 – pt – 18.00 – Rzeźby/ Tyle piękna – wokół łódzkich rzeźb plenerowych – wykład w ms2 przy ul. Ogrodowej, sala audiowizualna, wstęp: 1 zł

29.02 – sb – 11.00 – Zwierzęta Starego Polesia – start: Lecznica pod Koniem

III

WYCIECZKA ODWOŁANA Z POWODU CHOROBY: 7.03 – sb – 11.00 – Szlak detali techniki – start pod Muzeum Kinematografii

21.03 – sb – 11.00 – Rzeźby Starego Miasta i okolic – start: Archiwum Państwowe w Łodzi, Plac Wolności 1

IV

25.04 – sb – 11.00 – Detale modernizmu – część I – start spod YMCA przy ul. Moniuszki

26.04 – nd – 11.00 – Szlakiem łódzkiej secesji – start pod willą Kindermanna (postaramy się przyjrzeć również wnętrzu – bilety wstępu kosztują 6 i 4 zł 🙂

Maria Nowakowska – popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego, animatorka i aktywistka od czterech lat związana z autorską inicjatywą „Łódzki Detal”. Przewodniczka po Łodzi, autorka książek o lokalnej architekturze oglądanej z perspektywy szczegółu („Łódzki Detal” – 2016, „Przewodnik po secesji Łodzi i województwa łódzkiego” – 2018), dyrektorka programowa Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest, producentka gry „Łowcy detali”, która w 2018 r. została rozesłana do 296 łódzkich instytucji kultury i oświaty. Obecnie zbiera materiały do doktoratu na temat łódzkiej rzeźby plenerowej i kolejnego tematycznego przewodnika, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Księży Młyn w 2020 r.