Detalowy rok 2018 – podsumowanie

Rok 2018 r. przyniósł nam spełnienie kilku detalowych marzeń i ambicji, a także wiele wspaniałych okazji do wspólnego poznawania świata architektury i rzeźby plenerowej w Łodzi.

W pierwszej kolejności chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy poświęcili nam swój czas, energię, zaufanie, a także środki finansowe. Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Urzędu Miasta Łodzi mogliśmy dotrzeć do tysięcy odbiorców i zaoferować im bogatą pulę nieodpłatnych archi-atrakcji.

Ponownie zaufały nam łódzkie firmy i instytucje, dzięki którym mogliśmy pełniej rozwinąć skrzydła: Pilamis, Biuro Zarządzania w Budownictwie, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 3D Architekci z wizją, Design Lab Group, Aparthotel Stare Kino, Lecznica pod koniem oraz PHU Dytrych.

Na specjalną wzmiankę zasługuje Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio i Fundacja 2035, z którymi łączyły nas wyjątkowo ścisłe więzy współpracy. Z radością współpracowaliśmy też z placówkami kultury: Muzeum Miasta Łodzi, Bałuckim Ośrodkiem Kultury i Ośrodkiem Kultury Górna oraz z trzema wyjątkowymi detal-szkołami: Szkołą Podstawową nr 111, Szkołą Podstawową nr 26 oraz Zespołem Szkół Rzemiosła.

Dziękujemy też serdecznie naszym dzielnym spacerowiczom, wolontariuszom i warsztatowiczom, którzy spędzili wiele godzin na poznawaniu i promocji łódzkiej architektury – każda wspólna godzina, a było ich kilkaset, była dla nas prawdziwą przyjemnością 🙂

A co w 2018 r. nam się udało?

Wielkim sukcesem było wydanie przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 5 Partnerów (Biuro Zarządzania w Budownictwie, Centralne Muzeum Włókiennictwa, 3D Architekci z wizją, Design Lab Group oraz PHU Dytrych) i 170 Crowdfunderów gry „Łowcy detali”. Jej celem jest zapoznanie graczy (małych i dużych, w grę można grać od 10 roku życia) z pięknem architektury Łodzi i ze słownikiem, który pozwala ją opisać. Gracze w trakcie rozgrywki remontują kamienice i przywracają im utracone detale. W grze występują realnie istniejące budynki i ozdoby, które możecie spotkać podczas codziennych wędrówek po mieście; dorzuciliśmy też trochę emocji, najsławniejszych łódzkich architektów i… nieprzewidywalnych kolei losu! Gry nie można kupić poza kampanią, która już się zakończyła, ale egzemplarz znajdziecie w każdej łódzkiej bibliotece, domu kultury i szkole – wysłaliśmy ich w sumie ponad 300!

Powstały dwie publikacje online:

folder dotyczący łódzkich przedszkoli i żłobka w budynkach zabytkowych (dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Centrum Regio)

rowerowy przewodnik szlakiem rzeźb Widzewa-Wschodu i Zarzewa (dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Fundacji 2035)

oraz stale aktualizowana baza 100 łódzkich rzeźb plenerowych (z ok. 200+ istniejących), stworzona przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Fundacji 2035.

W pocie czoła pracowaliśmy też nad nową książką – w połowie listopada światło dzienne ujrzał „Przewodnik po secesji w Łodzi i województwie łódzkim”, wydany przez Centrum Regio. Na ponad 300 stronach znalazły się opisy i zdjęcia kilkudziesięciu zabytków z Łodzi i regionu, w tym kilka trudno dostępnym lub zgoła zapomnianych.

O naszych architektoniczno-detalowych przygodach i osiągnięciach opowiadaliśmy na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów 2018 w Białymstoku, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Przygotowywany przez nas Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest trafił do finałowej 20 najlepszych polskich projektów z zakresu animacji kulturowej – do dzisiaj jest nam z tego powodu bardzo miło!

Udało nam się także dzięki głosom 319 łodzian przeforsować w ramach budżetu obywatelskiego remont i odświeżenie rzeźby „Łabędzie” na skwerze Kolbego.

Nie przegapiliśmy też okazji do spotkań, wykładów, wspólnych wycieczek i warsztatów w rodzinnej Łodzi. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Narodowego Instytutu Dziedzictwa oferta była w tym roku naprawdę bogata. W sumie przeprowadziliśmy 29 spacerów, 16 wykładów i 69 warsztatów, z czego większość w sierpniu, wrześniu i październiku br. – to były naprawdę intensywne miesiące!

Spacery (29, wszystkie poza fotospacerami prowadzone przez Marię Nowakowską): 1 szlakiem łódzkiej secesji, 1 spacer szlakiem detali i rzeźb Bałut organizowany podczas Bałuckiego Bigla pod egidą Bałuckiego Ośrodka Kultury, 2 wycieczki szlakiem rzeźb Dąbrowy i Zarzewa oraz szlakiem detali architektonicznych Górnej organizowane wspólnie z Ośrodkiem Kultury Górna, 10 wycieczek detalowych organizowanych wspólnie z Centrum Regio dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 2 wycieczki szlakiem rzeźb łódzkiego śródmieścia, organizowanych wspólnie z Fundacją 2035 dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, 4 spacery szlakiem detali łódzkiego przemysłu i handlu, organizowane wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa, 8 fotospacerów po wnętrzach łódzkich willi i rezydencji (prowadzenie: Ewa Wierzbowska), 1 wycieczka po detalach i rzeźbach okolic Parku Sienkiewicza z Zieloną Łodzią.

Wykłady i spotkania (16 – wszystkie prowadzone przez Marię Nowakowską): 2 spotkania autorskie na temat nowej książki, 6 wykładów na temat detali architektonicznych Łodzi w latach 1820-1920, 5 wykładów na temat detali architektonicznych Łodzi w latach 1920-2020, 1 wykład na temat secesji dla Samorządowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego przez Bałucki Ośrodek Kultury, 1 wykład „Detale wieku pary – łódzki przemysł oglądany z perspektywy elewacji” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, 1 wernisaż wystawy poświęconej Górnej w Ośrodku Kultury Górna.

Warsztaty (69): 30 warsztatów przeprowadzonych przez Wolontariuszy dla 541 przedszkolaków w łódzkich przedszkolach, 9 warsztatów rzemieślniczych prowadzonych przez Marię Nowakowską w Bałuckim Ośrodku Kultury, 4 kolażowo-architektoniczne warsztaty Lodzer-projekt prowadzone przez Marię Nowakowską w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, 11 warsztatów modelarskich prowadzonych przez Bartosza Michalskiego dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 1 warsztat płaskorzeźby ceramicznej prowadzony przez Marię Nowakowską i Klaudię Gawin, 1 warsztat pedagogiczny prowadzony przez Karolinę Kołodziej dla Wolontariuszy pracujących z łódzkimi przedszkolakami, organizowany dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, 5 warsztatów dla łódzkich nauczycieli z prowadzenia rozgrywek „Łowców detali”, które poprowadził Mariusz Milewski z Quantum Games, 8 warsztatów urban-sketchingowych i 2 plenery prowadzone przez Warsztat Artysty/Pracownię Oko dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Obecnie przygotowujemy się do nowego archi-rozdania w 2019 r. Plany krystalizują się powoli i na pewno zostawimy sobie kilka niespodzianek do odkrycia w nadchodzącym roku, jednak już teraz możemy obiecać II edycję Festiwalu #detalfest, cykl spacerów detalowo-rzeźbiarskich (od marca), folder i questing detalowy dla młodzieży po siedzibie Muzeum Miasta Łodzi oraz wystąpienie o założeniu rzeźbiarsko-architektonicznym na Radogoszczu podczas międzynarodowej konferencji „Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”. Akcentów rzeźbiarskich będzie zresztą coraz więcej, ponieważ Maria Nowakowska pod okiem Dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego prof. nadzw. dr hab. Piotra Gryglewskiego przygotowuje właśnie magisterium, a niebawem rozwijający jego wątki doktorat o łódzkich rzeźbach plenerowych po 1945 r.